Svoji vizi už Patrioti představili pardubickým radním a příští týden s ní chtějí vyrukovat na zasedání zastupitelstva.

„Často slýchám, že město nemá žádnou vizi. Proto jsem využil materiály, které byly k dispozici, a vypracoval jsem vlastní vizi. Cílem by mělo být, aby město dosáhlo počtu sto tisíc obyvatel," řekl zastupitel Jan Linhart, podle kterého by se tak mělo stát do roku 2020 nebo v horším případě do roku 2025.

Jak ale zvednout počet obyvatel během několika málo let o zhruba 12 tisíc? Podle Patriotů je řešením výstavba nájemních bytů, muselo by jich vzniknout čtyři až pět tisíc.

„Není potřeba vymýšlet nic nového, nové obyvatele lákal do Pardubic už Vilém z Pernštejna. Musí být připraveny parcely pro nájemní byty. Práce totiž v Pardubicích je, vždyť třeba firma Foxconn musí denně dovážet do města stovky zaměstnanců," nechal se slyšet Jan Linhart.

Pardubičtí radní sice Jana Linharta vyslechli, ten ale s jejich postojem zcela spokojen nebyl. „Řekli mi, že mají svoji vizi, která je obsažena v programovém prohlášení. Tam ovšem není jediná zmínka o počtu obyvatel, jsou to jen obecné fráze," podotkl pardubický zastupitel za Patrioty Pardubic.

Podle primátora Martina Charváta se ale vize Patriotů od programu současné radniční koalice příliš neliší.

„Většina bodů je s naším programovým prohlášením totožných. Neumím posoudit, zda je reálné dosáhnout počtu sto tisíc obyvatel do roku 2020. I vedení města ale míří k podobnému cíli," sdělil Deníku Martin Charvát.
Vedení města nyní připravuje projekt startovacího bydlení pro mladé, který bude prezentován na prosincovém zasedání pardubických zastupitelů.

Patrioti představí svůj návrh příští týden všem pardubickým zastupitelům. Termín 2020 se nicméně zdá dost šibeniční a také Jan Linhart přiznává, že aby se ho podařilo splnit, musely by se konkrétní kroky začít realizovat takřka ihned.

Až 120 tisíc lidí

„Všechno je připravené. Podle bývalé hlavní architektky Pavly Pannové počítá nový územní plán města až se 120 tisíci obyvatel. Navíc konečně nastala doba, kdy se lidé jsou ochotni stěhovat za prací, které je v Pardubicích dostatek," poznamenal Jan Linhart.

Ten si myslí, že by nové nájemní byty mohly pomoci s tím, aby v krajském městě zůstávalo víc absolventů místní univerzity. Pomoci ke zvýšení počtu obyvatel by mohla také firma Foxconn, která by měla s českou vládou podepsat memorandum, podle něhož by mohlo vzniknout v Pardubicích technické centrum a v okolí Zámečku nové sídliště.

Rozvoj Foxconnu by prý mohl pomoci i dopravě v Pardubicích, jelikož by se konečně mohla pohnout stavba jihovýchodního obchvatu města. Severovýchodní obchvat města by měl být do roku 2020 postavený, takže případné zvýšení počtu obyvatel by nemuselo automaticky znamenat větší dopravní komplikace.