Jedním z témat byla i pedofilie. Zazněl dokonce názor, že pedofil je prý neškodný člověk, který dětem neubližuje.
„Většina veřejnosti si myslí, že lidé, kteří ubližují dětem, jsou pedofilové. V drtivém množství případů se ale násilí na dětech nedopouštějí pedofilové, ale sexuální agresoři s jinou poruchou. Pedofilové mají totiž dívky či chlapce v dětském věku opravdu rádi a nechtějí jim ublížit,“ vysvětlil Karel Žák, působící na Masarykově univerzitě.

Většina lidí má pojem pedofil spojený právě s násilím na dětech. Proto jsou pedofilové považováni za horší kriminálníky než například vrazi. Vyvrátit představu o pedofilovi jako násilníkovi se pokouší i mladý muž, jenž z pochopitelných důvodů nechce uvést jméno.

„Nálepku agresorů máme kvůli nesprávnému používání pojmu pedofil v médiích. Když jsem si uvědomil, že jsem pedofil, nevěděl jsem jak dál. Neexistuje prakticky žádný návod, který by radil, jak se s tím vyrovnat. Zamiloval jsem se do velmi mladé slečny, ale nikdy by mě nenapadlo, že bych jí měl ublížit, jak to prezentuje televize,“ popisuje svůj život pedofil, který se pardubické konference sexuologů zúčastnil.

„Velmi toho muže oceňuji, že sebral odvahu před nás vystoupit. Názor, že pedofil nemusí děti zneužívat, je revoluční. Například ještě před deseti lety na celosvětové konferenci v Paříži pořadatelé nechtěli sexuologa, který si připravil přednášku o pedofilii ani pustit do místnosti, natož aby o pedofilii hovořil. Je to velký posun vpřed,“ komentoval u české veřejnosti ožehavé téma známý sexuolog Radim Uzel, který na konferenci také přednášel.

Naučit se žít s pedofilií teď nejmenovaný muž pomáhá ostatním na internetu. Založil webové stránky a poradnu, kde se snaží poskytovat informace, které jemu samotnému chyběly.

Doufá, že se lidé časem naučí rozlišovat mezi pedofilem a sexuálním agresorem.

(svp)