Úspora elektřiny? Nesmysl. I energetici už potvrdili, že zejména v posledních letech se přechodem na letní čas energie neušetřila. Proč tedy nadále dvakrát ročně přeřizujeme hodiny?

Poté, co padl nejsilnější argument pro ponechání letního času, úměrně sílí názory pro jeho zrušení. K jeho nejznámějšímu odpůrci, pekaři Stanislavu Peckovi, se nyní přidal i radní Pardubického kraje Petr Šilar.

„Doby, kdy jsme chtěli poroučet větru a dešti, jsou snad pryč. Když vidím ten marný donkichotský boj pekaře, který o ranním vstávání ví mnohem víc než leckterý poslanec, připadám si jako v Kocourkově,“ řekl Šilar. Dodal, že není přesvědčen, že argumenty zastánců letního času stojí na pevných základech a opírají se o solidní propočty.

„Statistika je velmi ohebná věda, která sčítá hodiny a koruny, ale skutečné dopady na životní pohodu každého jedince vyčíslit nedokáže. Jsem člověk z venkova, sázím spíše na zdravý rozum,“ sdělil radní.

Na webu Deníku se do diskuse k tématu zapojilo množství čtenářů. Přeli se zejména o to, zda a jaké účinky má změna času na lidský organismus a biorytmy.

„Minimálně dva týdny mi trvá, než se srovnám s posunem. Nijak na sobě nevidím ony blahodárné účinky prodlouženého dne. Ale pozoruji na dětech ve škole, jak jsou ráno ospalé, neschopné nastartovat. Právě vůči dětem je to nejvíc kruté,“ napsal uživatel, který se podepsal jako „city“.
Další zase argumentují tím, že lety na dovolenou na druhý konec světa lidem nevadí a kupříkladu pracovníci směnných provozů se také musí režimu přizpůsobit.

„Miliony lidí cestují po planetě a časy se posunují o mnoho hodin. Jde to. Pekař ať neotravuje ostatní a peče,“ uvedl v diskusi čtenář Karel.
Neúspěšný kandidát na prezidenta Stanislav Pecka dokonce odeslal české vládě otevřený dopis. V něm požaduje, aby období po listopadu 1989 bylo prohlášeno za takzvaný čtvrtý odboj.

„Tento odboj by zmapoval, jak zbytečně lidé umírají na stres,“ uvedl doslova Pecka pro Chrudimský deník. Příčinou stresu je podle něj právě zavedení letního času.