Regionální rada Severovýchod zastavila již před třemi týdny přísun peněz, které směřovaly z evropských fondů na modernizaci pardubického letiště. Důvodem je kontrola oprávněnosti nákladů.

„Rada nechce svými kroky nikoho poškodit, ale musí předejít možnému zneužití evropských i státních prostředků,” prohlásila mluvčí regionální rady Eva Jouklová.
Stavby, dotýkající se technického zázemí a civilní části letiště Pardubice a také rozšíření pohybových ploch, tak mohou být pozastaveny až na několik měsíců, což může vést k nárůstu nákladů na stavbu.

Přesné datum prý zatím není známo

Přesné datum, kdy rada rozhodne o dalším osudu dotací pro pardubické letiště, zatím podle Evy Jouklové není známo. „Minulý týden jsme zadali celou zakázku k přezkoumání expertovi, který ověří, zda je vysoutěžená cena v čase a místě obvyklá. Výsledek expertizy bychom měli mít k dispozici na začátku února. Poté bude jasné, zda budou dotace obnoveny či nikoliv,” vysvětlila mluvčí rady Severovýchod.

„Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje civilní část pardubického letiště, si je jistá, že všechno je v pořádku. Počítala samozřejmě s možným utlumením prací v zimních měsících, které by se odvíjelo podle klimatických podmínek. Ovšem toto pozastavení může vést k nárůstu nákladů. Zatím bylo proinvestováno sto padesát milionů, tedy zhruba tři pětiny peněz z celého objemu,” sdělil náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

Druhý balík faktur je teď na kontrole

Rada Severovýchod v současné době kontroluje druhý balík faktur. Na stavbu proto nemíří žádné peníze, což může být problém, neboť stavební firma nemusí být ochotna s platbami posečkat. Vypomoci by tak finančně muselo město i kraj. Obě tyto instituce totiž mají ve společnosti EBA většinový podíl. „Určitě by to byl pro nás velký finanční problém. Město v tuto chvíli nemá volnou položku v rozpočtu. Museli bychom tuto položku uhradit z obecné rezervy, která činí na rok 2012 zhruba třicet čtyři milionů korun,” uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Druhý balík faktur činí třicet milionů korun, což je pro město kritická částka. Fraňková proto předpokládá, že by v případě výpomoci muselo dojít k procentuálnímu dělení mezi městem a krajem.

Pokud budou muset být pozastaveny práce na stavbě, dojde také k navýšení nákladů.

Nelze jen odložit lopatu a odejít

„Případné zakonzervování stavby bude zcela určitě něco stát, odhadem pět až deset milionů korun. Nelze jen tak odložit lopatu a odejít. Technologicky je potřeba některé věci dokončit, vytvořit ochranu stávajících prvků, například nátěry ocelových konstrukcí a podobně. To přinese investice navíc, které nám už nikdo nevrátí,” řekl Bílek.

Monika Suchá