Šikovnost mladé generace a dostupná špičková technika mají na svědomí stále častější případy padělání peněz mezi mladistvými.
Krajský soud v Hradci Králové řeší od počátku týdne celkem tři případy padělání peněz, kterých se dopustili opět mladiství. Nejzávažnější z nich se odehrál v srpnu loňského roku ve Svitavách, kde sedmnáctiletý student Vyšší odborné a střední průmyslové školy v Šumperku vyráběl padělky se dvěma dalšími kamarády. Společně zhotovili deset tisícikorunových a dvacet pětisetkorunových bankovek.
„Mladík s pomocí skeneru nasnímal skutečné peníze do notebooku a padělky pak vytiskl na barevné počítačové tiskárně,“ říká státní zástupkyně Hana Flídrová. „Napodobeniny byly použity k placení útraty v obchodech i v restauracích. Chování sedmnáctiletého mladíka je teď kvalifikováno jako provinění padělání a pozměňování peněz, za které mu hrozí až pět let vězení,“ dodala Flídrová.
Vloni bylo zadrženo celkem 7834 kusů padělaných a pozměněných bankovek i mincí a jejich hodnota se vyšplhala na téměř dvacet pět milionů korun.
Terčem zájmu padělatelů pak byly nejvíce české pětitisícové bankovky. Za prvních sedm měsíců letošního roku už přitom policie eviduje 1280 podobných případů. Je navíc jasné, že výroba falešných peněz už není jen doménou dospělých. S úspěchem se jí zabývají dokonce i školáci.
Falšovat peníze může každý
Velmi se snížil počet padělků zhotovených klasickými tiskařskými metodami, které vyžadují zručnost a znalosti. Naopak stoupá množství bankovek vyrobených na inkoustových a laserových tiskárnách, což mají často na svědomí školáci.
Například v únoru 2005 vyrobil mladistvý chlapec z Pardubicka s pomocí počítače a tiskárny pět kopií tisícovky a jednu věnoval kamarádovi. Ten padělkem uhradil dluh u své dvaašedesátileté babičky a ta, nic netuše, zaplatila falzem nákup. Povedený vnuk byl odsouzen ke dvanácti měsícům podmíněně.
V prosinci 2004 se na několika místech v Hradci Králové začaly objevovat kopie dvousetkorunových bankovek. Sedmičlenná skupina chlapců ve věku 16 až 20 let jimi platila v restauracích, hernách a v obchodech. Později se ukázalo, že výrobu pětadvaceti kusů falešných bankovek má na svědomí jeden ze skupiny. Ten je zhotovil na počítačové tiskárně, kterou měl v té době jeho otec půjčenu od zaměstnavatele.
Mladí lidé ve věku od 15 do 18 let se většinou domnívají, že vyrábět padělky na počítači je pouze nevinný druh zábavy. Opak je ale pravdou.
„Padělání je trestné a dokonce i mladiství končí u soudu. Tam je pak za placení falešnou bankovkou čekají až dva roky a za výrobu falza až pět let vězení,“ varuje Renata Šanderová z preventivně informační skupiny východočeské policie.
Podle Šanderové přitom ani u takto mladých pachatelů nelze tuto trestnou činnost řešit pokutou a vždy proto končí v soudní síni. Až tři léta vězení navíc mohou dostat i za to, že padělání neoznámili, i když na něm sami nemají podíl.
Jiří Máslo
Specialisté odhalují padělky korun i cizích měn
Nákup ovcí falešnými eurobankovkami musí řešit policisté ve východních Čechách. Farmářovi jimi zaplatili dva Turci za ovce a zmizeli za hranice.
Experti zaměření na odhalování organizovaného padělání peněz mají stále více práce i na východě Čech.
Velmi závažný případ řeší v současné době Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jeho příslušníci pátrají po pachateli nebo pachatelích, kteří dávají už řadu let do oběhu kvalitní falza dvoutisícovek. Zatím se jim to nedaří, výrobci i kontakty davající peníze do oběhu unikají.
„Od roku 2003 s nimi platí po celé ČR, a to zejména v obchodních domech a supermarketech. Největší výskyt padělků je v Praze a dalších větších městech,“ říká expert na padělky z ÚOOZ. „Zatím jsme zadrželi asi pět stovek „bankovek“, ale jejich výrobce nám uniká. Důležitou stopu však už máme,“ ujišťuje policista.
O poznání úspěšnější je ÚOOZ při řešení případu z Královéhradecka. Do tamní obce přicestovali v listopadu loňského roku dva muži z Turecka, aby na zdejší farmě nakoupili ovce. Obchod se uskutečnil a chovateli zaplatili 2600 eur. „Bankovky v hodnotě dvou set eur, kterými platili, však byly falešné,“ říká kriminalista z ÚOOZ. „Majitel farmy to zjistil až dlouho po jejich odjezdu, když chtěl peníze uložit v bance. Turci mezi tím stačili zmizet za hranice,“ dodává. Policie však zná jejich identitu a s velkou pravděpodobností neuniknou trestu. Po dvojici mužů už totiž, kvůli stejné trestné činnosti, pátrá i rakouská policie a hledá ji Interpol.
Pozornost jako součást prevence
Před padělky se lze chránit jen zvýšenou pozorností. Kdokoli přichází do kontaktu s oběživem, měl by věnovat velkou pozornost přijímaným bankovkám a samozřejmě znát jejich pravou podobu včetně všech zabezpečovacích znaků. „Prodavači by měli dávat pozor na to, co přijímají, a obchod by měl být vybaven testerem na papírové bankovky,“ říká mluvčí východočeské policie Iva Marková. K pozornosti však mluvčí nabádá i samotné zákazníky.
Známe případy,“ pokračuje Marková, „že se obchodník snažil padělku zbavit i tak, že ho při vracení hotovosti zamíchal zákazníkovi mezi další peníze. Tady samozřejmě hrozí i trestní postih,“ dodala mluvčí s tím, že takto poškozený zákazník by se neměl falešné bankovky pokoušet zbavit na vlastní pěst. Důležité je pak podle policistů i to, aby občané ČR neměnili v zahraničí cizí měnu přímo na ulici. Touha ušetřit se prý často hodně prodraží a zkazí celou dovolenou.