Pardubický hřbitov od pondělka zdobí zrenovovaná hrobka slavného rodáka. Společná hrobka významných rodin Pernerových a Machoňových se včera dočkala slavnostního odhalení u příležitosti výročí dvou set let od narození železničního projektanta Jana Pernera.

Perner je na hlavním pardubickém hřbitově pochován v jeho staré části ve společné hrobce s rodinou významného českého architekta Ladislava Machoně. Ten v Pardubicích proslul především jako architekt nedávno opravené pasáže, nesoucí jeho jméno.

Samotná hrobka však časem sešla. Její oprava začala v červnu letošního roku otevřením hrobu. Historiky překvapilo především to, že místo tří očekávaných rakví v hrobě nalezli rakví sedm a navíc jednu urnu.

Čistý vzhled

„Při rekonstrukci jsem se držel jednoduchého pravidla: V jednoduchosti je krása," uvedl autor renovovaného vzhledu hrobky, známý pardubický architekt Miroslav Řepa.
„Nejsou tu žádná další písmena, žádné další prvky. Pouze čistá jednoduchost," vysvětlil vizi opravené hrobky architekt Řepa.

Jan Perner byl v roce 1842 pověřen řízením výstavby dráhy Olomoucko – pražské. To se mu pak stalo také osudným. Dne 9. září 1845 se vracel z inspekční cesty na Moravu v prvním voze za lokomotivou. Po projetí choceňským tunelem sestoupil na poslední stupeň schůdku vagónu a narazil o sloup vjezdových vrat. Se zraněním hlavy a pravé paže ještě nastoupil do vlaku a pokračoval do Pardubic. Zde ale druhý den v rodinném domě zemřel ve věku pouhých třiceti let.

Po stopách významných
Hrobka Jana Pernera je zařazena do naučné stezky Hroby zakladatelů dopravy v českých zemích. Mapuje místa posledního odpočinku nejen Jana Pernera, ale také aviatika Jana Kašpara, leteckého konstruktéra Eugena Čihák či stavitele ornitoptéry a nadšence pro vše nové – barona Artura Krause. Zprovozněna byla v roce 2014. Plánek naučné stezky je umístěn u vchodu do staré části Městských hřbitovů, kde se lze seznámit také s životopisy osobností.