Pietním aktem u hrobu zakladatelů dopravy na Městských hřbitovech v Pardubicích byl včera zahájen třetí ročník Dne dopravy. Tato akce si klade za cíl připomenout památku osobností, které se podílely na rozvoji dopravy v České republice a mají vztah k regionu.

„Pardubice jsou město, které je různým druhům dopravy zaslíbeno. Je tady mezinárodní letiště, železniční uzel a na svůj přístav čeká řeka Labe," vzkázal do Pardubic ministr obrany Martin Stropnický.

Nová tradice

Nová tradice vznikla před dvěma lety při příležitosti připomínky 130 let od narození prvního českého aviatika Jana Kašpara. Součástí oslav tehdy bylo i představení zrenovované hrobky známého letce. O rok později byla otevřena naučná stezka, která mapuje hroby zakladatelů dopravy Jana Kašpara, Eugena Čiháka, Jana Pernera a barona Artura Krause.

„Letos si připomínáme 130 let od narození Eugena Čiháka. V pátek 29. května proto plánujeme pietní akt u jeho hrobu. Na podzim pak uplyne 200 let od narození Jana Pernera. Do té doby by měl být opraven jeho hrob. Dopravní fakulta Jana Pernera pak získá jeho bustu od akademického sochaře Jaroslava Brože," uvedl pardubický historik a předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk.

Vzhledem k nepříznivému počasí se včerejší Den dopravy musel obejít bez přeletu gripenů, které nedostaly povolení ke vzletu.

Nevzpomínalo se ale jen na historické osobnosti, ale řešila se i budoucnost.

„My jako politici musíme zařídit, aby se zlepšila dopravní situace v Pardubicích a tím splatit občanům města dluh," nechal se slyšet primátor Pardubic Martin Charvát, který v souvislosti se zlepšením dopravní situace zmínil projekt přednádraží.

Historik Jiří Kotyk zase doufá, že se krajské město konečně dočká důstojné připomínky svého slavného rodáka Jana Kašpara. „Věřím, že se podaří uctít jeho památku na hlavní pardubické třídě nějakou důstojnou, realistickou sochou," poznamenal Kotyk.