Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pernštejn: Jak vyléčit nemocné srdce města?

Pardubice – V rétorice předvolebních dní slýcháme mnohé. Od nekonečných rekapitulací zřejmých problémů Pardubic až po deklaratorní projevení vůle tyto problémy řešit.

14.10.2010 4
SDÍLEJ:

Pardubická strana Pernštejn Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

V realizačních mezivolebních fázích je pak třeba ocenit snahu vládnoucích vítězů voleb učinit v rámci možného alespoň cosi, co by naznačilo snahu deklarované cíle plnit. Snaha bývá však tak úporná, že během tohoto procesu jaksi zmizí, pokud vůbec existovala, vize, kvůli které komunální politici konají. Z tvůrců konceptu města, jako místa pro život, se pak stává jen jakési nákladné investiční oddělení.

Tento neduh se projevuje i u tak zásadního problému, jako je oživení středu města, tedy spojnice historického centra a Masarykova náměstí.
Jak už je pro Pardubice typické, tak i při řešení toho problému jsou povýšeny prostředky nad cíl. Hledáme řešení v opravě chodníku, inženýrských sítích či sadových úpravách. V kvalitě této infrastruktury vidíme zásadní problém, proč po třídě Míru nechodí lidé a proč zde nejsou takové obchody, za které by se střed krajského města nemusel stydět. Přitom problém leží jinde. Je sociologicko –urbanistický.

V našem městě totiž bydlí spousta lidí, kteří žijí a utrácejí tak, jak by výstavný střed města potřeboval, ale prostě nevidí důvod, proč tam jezdit. Nakupují, baví se a jedí raději například v Praze. Pardubice jsou pro ně jen výhodným místem pro podnikání. Toho jsme nakonec v porevolučním období chtěli i dosáhnout a také se tomu tak stalo. Politici v poněkud plochých dvourozměrných úvahách zapomněli, že doba pokročila a ve strategii města jaksi nezbyl prostor pro člověka a kvalitu jeho každodenního života.

Řešení? Začněme oklikou. Měřme všem stejným metrem. Na jedné straně se D+D odpustila stavba načerno obrovského rozsahu, na straně druhé je občan, který si na svém pozemku také načerno realizoval rodinný dům. On má bourat a logistické centrum je legalizováno. To jistě není v pořádku a občan ví, že město v tom boji těžko obstojí.

Dále je třeba vědět, že tentýž člověk ovládá kritickou dvorní část třídy Míru, na které provozuje improvizované parkoviště. Moudrý politik i obchodník, vědom si těchto faktů, skloní hlavu a začne uvažovat. Vlastník parkoviště skončí sice s pokutou, ale jednejme s ním o vy〜užití tohoto dvorního traktu. Město se s ním nakonec musí dohodnout. Cena, kterou bude za tyto pozemky požadovat, nehraje v rozsahu celé investice revitalizace města nikterak ohromující položku.

Koncept revitalizace středu města je pak jednoduchý. Ve dvorním traktu je třeba postavit pohodlné velkokapacitní parkoviště, které se stane zdrojem návštěvníků středu města. Málo platné, střed krajského města našeho rozsahu nemůže počítat s tím, že jeho klientela se bude rekrutovat jen z cyklistů, uživatelů veřejné dopravy a klientů záchytných parkovišť.

Parkovací dům za Besedou je výhodný pro návštěvníky úřadů a přilehlých firem, pro střed města je poněkud z ruky. Parkovací prostory na druhé straně osy města v AFI Paláci jsou skvělé, ale staly se bohužel černou dírou, ve které mizí vše koupěschopné, co by bylo potřebné pro revitalizovaný střed města.

Nové velkokapacitní parkoviště by mohlo mít v přízemí také stálou městskou tržnici na dobré úrovni a navazovalo by na rekonstruovanou pasáž a konečně i průchody na třídu Míru. Predefinice veřejné dopravy, způsobu zásobování obchodů a sadových úprav bude zásadní a určující pro charakter podniků na oživené třídě Míru. Tady je třeba dát velký pozor.

Jeden moudrý člověk mě kdysi učil, že obchodní zařízení se budují pro lidi, kteří chodí venku po ulici. Spoléhat se na to, že je tam nějakým způsobem dostanu a zařídit to, je pak velmi nákladné.

AFI Palác své zákazníky získal a bylo pro něj také velmi nákladné. Klienti revitalizovaného středu města zatím po této ulici nechodí, a tak bude také nákladné je tam dostat. Nezapomeňme tedy v této snaze na člověka. Pouze opraveným chodníkem, kanalizací nebo vysazeným stromem se před náš obchod nevrátí.

Politická strana Pernštejn – Historie, budoucnost (PR)

14.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Fotbalová Fortuna národní liga: FK Pardubice -  FC Sellier & Bellot Vlašim.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice - Proti proudu času se lidé mohou vydat ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení