Unikátní podívanou bylo možné pozorovat z celého Pardubického kraje, ale i z Královehradecké hvězdárny, kde u vstupu stály fronty nedočkavých návštěvníků.

Perseidy jsou vlastně meteoroidy tvořící tzv. speciální meteorický roj, který se objevuje právě touto dobou. V minulosti se tomuto jevu říkalo „Slzy sv. Vavřince“, jelikož byly poprvé zaznamenány po popravě sv. Vavřince.

„Jsou to vlastně zrníčka prachu, která, když protínají dráhu Země a dostanou se do atmosféry, tak zazáří,“ řekla Jana Česáková, vedoucí kulturně vzdělávacího oddělení Hvězdárny a planetária Hradec Králové. 

Multižánrový zážitkový open-air festival Friends Fest plný Ameriky na pardubickém dostihovém závodišti.
FOTO: Super káry, burgery, indiáni. Pardubáci se ocitli v Americe

Svůj název Perseidy získaly ze souhvězdí Perseus, od kterého zdánlivě vylétají. Meteoroidy jsou malé prachové částice, které vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit ve 120 kilometrech nad povrchem Země. Posléze po několika desítkách kilometrů pohasínají. Částečky menší, než zrnka písku se při průletu atmosférou doslova vypařují.

K pozorování Perseid bylo potřeba jasné oblohy a tmy, což lidem umožnilo spatřit meteoroidy v jejich plné kráse. 

„Jsem z toho nadšený, jsme tu celá rodina. Děcka se těší, že se jim splní jejich přání, no a já se pokusím tady něco vyfotit,“ nechal se slyšet Marek z Hostovic.

Houbařské úlovky z Pardubicka.
FOTO: Houby rostou i ve městě. Podívejte se na úlovky z Pardubic a okolí

Vhodné místo k pozorování se rozhodli hledat i lidé na Seči, kde zaujali pozice v místech s minimem umělého světla a dobrým výhledem. Tentokrát tu byly podmínky pro pozorování mimořádně příznivé, tudíž ani dalekohledu nebylo třeba. Stačilo se jen zahledět na noční oblohu a spatřit až několik desítek padajících hvězd za hodinu. 

„Odjel jsem z města, abych našel místo s menším světelným smogem, protože je to unikání podívaná a stojí to za to,“ řekl pan Josef z Čáslavi.

Pozorování Perseidů je velmi oblíbené. Aktivní roj je ovšem ovlivňován různými fázemi Měsíce, což může v následujících dvou letech zhoršit pozorovací podmínky. Podle odborníků budou dobře pozorovatelné zřejmě až v roce 2026.