Dětské domovy v České republice jsou plné dětí. A pěstouni, kteří se chtějí o děti postarat, často narážejí na velké problémy. I hendikepovaní se můžou stát pěstouni jako Markéta Zelená, která má vrozenou vadu sluchu.

Markéta Zelená se rozhodla vzít si do pěstounské péče staršího desetiletého chlapce.
„Už když jsme se snažili získat chlapce do péče, tak jsme se nedočkali přílišné pomoci od úřadu. Moc šance nám nedali, tvrdili nám, že chlapce můžeme získat třeba až do dvou let. My jsme se ale obrátili na soud a měli jsme ho doma za čtyři měsíce,“ pravila Markéta Zelená.
To těžší ale rodinu Zelených teprve čekalo. Jejich syn měl problémy se adaptovat na nový život.

„Nám třeba dva roky trvalo, než jsme ho zbavili zlozvyků, který si přinesl z dětského domova a z původní rodiny. Nyní je z něj takový rodinný typ, hodně nám doma pomáhá, jezdíme jako rodina na akce, učí se znakovou řeč,“ vysvětlila Zelená.

Ve škole má ale syn problémy neustále. „V Pardubicích bohužel není žádná speciální škola, do které by mohl svěřenec chodit. Na normálních školách má problémy. Učitelé ho nepřijali, neumí s ním pracovat. Z toho pak vyplývají i jeho kázeňské přestupky,“ konstatovala Zelená.
Podle Zelené je největším problémem, že někteří učitelé nechápou, že syn potřebuje vše vysvětlit v klidu.

„Velmi špatně třeba reaguje na křik. Když na něj někdo začne křičet, tak může nepřiměřeně reagovat,“ řekla pěstounka.
Její svěřenec, který nyní navštěvuje Základní školu Bratranců Veverkových, se prý setkal i se šikanou.
„Dokonce skončil v nemocnici s hematomem, není to poprvé,“ dodala Zelená.

Protože Markéta Zelená ví, jak to mají pěstouni těžké, chtěla by jim pomoci alespoň svými zkušenostmi.
„Každý se na mě může kdykoliv obrátit, ráda mu poradím. Informace jsem si musela vypátrat sama, jsem ráda, že existuje něco jako internet. Tuto pěstounskou práci mám nesmírně ráda, i když je to někdy těžký boj,“ svěřila se Markéta Zelená.