VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petice proti spalovně míří do parlamentu, má jít o taktiku

Pardubice - Ministerstvo tvrdí, že o petici nevědělo. Náměstek hejtmana Jan Tichý to popírá

13.11.2009 3
SDÍLEJ:

Kraj posílá do parlamentu petici proti záměru vybudování spalovny v RybitvíFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Slovní přestřelka kolem zpackaného veřejného projednání modernizace spalovny pokračuje. Komunální politici vyčítají ministerstvu životního prostředí (MŽP), které akci organizovalo, že podcenilo situaci. Centrální instituce naopak nařkla média, že informovala nepravdivě o procesu řízení EIA. Navíc si stěžuje, že neobdrželo loňskou petici s téměř padesáti tisíci podpisy proti spalovně. Náměstek hejtmana Pardubického kraje dnes petici předá v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Úterní veřejné jednání kolem záměru modernizace spalovny skončilo dřív, než začalo. Do ABC klubu se nedostaly stovky lidí a emoce se vyhrotily. „Hlavními důvody k přerušení jednání byla nedostatečná kapacitu sálu, který je běžně vybírán na základě podkladů o účasti veřejnosti, které má ministerstvo životního prostředí při stanovování termínu veřejného projednání k dispozici. K poslední verzi dokumentace vlivů záměru na životní prostředí se vyjádřilo 11 občanů, 5 občanských sdružení a jedno politické uskupení. Zároveň k posudku o vlivech záměru na životní prostředí byla ministerstvu doručena pouze tři vyjádření. Z počtu doručených reakcí tedy nevyplýval důvod organizovat na náklady státu veřejné projednávání v sále větších rozměrů,“ vysvětluje postoj ministerstva jeho mluvčí Jakub Kašpar. „Bohužel ministerstvo dodnes neobdrželo petici s podpisy 47 tisíc občanů, kterou kdyby mělo k dispozici v době řádné přípravy na veřejné projednávání záměru, mohlo využít jako podklad pro výběr sálu odpovídajícímu mimořádnému zájmu veřejnosti,“ doplňuje jej ředitelka odboru EIA MŽP Jaroslava Honová.

Vadí jí informace, že ministerstvo již k záměru spalovny vydalo souhlas, či že projekt získal od ministerstva kladný posudek. „Takové argumenty svědčí bohužel o velmi malé míře pochopení smyslu a principů procesu EIA, jehož cílem je právě hodnocení vlivů na životní prostředí, a to ve spolupráci s předními odborníky v ČR. Těmto dezinformacím odpovídala i vyostřená atmosféra v jednacím sále, kdy nebylo možno záměr ve smyslu citovaného zákona projednat,“ dodává Honová.

Připomíná, že MŽP bylo nuceno dvakrát vrátit dokumentaci vlivů záměru na životní prostředí, protože nedostatečně reflektovala požadavky z předchozích fází procesu EIA. Třetí dopracovaná verze dokumentace byla uznána za dostatečný podklad pro proces EIA. Následně byl z pověření MŽP zpracován oponentní posudek, a to zkušenou autorizovanou osobou nezávislou na společnosti AVE. V posudku, který hodnotí informace uvedené v dokumentaci, bylo ministerstvu navrženo souhlasné stanovisko k posouzení vlivů provedení záměru na životní prostředí. „Rozhodně tedy nejde o souhlasné stanovisko ministerstva, jak je opakovaně mylně uváděno, ale o názor a návrh zpracovatele posudku, který ministerstvo respektuje, ale není pro ministerstvo a jeho závěrečné stanovisko nikterak zavazující,“ říká ředitelka Honová.
Na čtvrtečním mimořádném jednání schválila rada kraje nesouhlasné stanovisko k dokumentaci modernizace spalovny a nadále ji považuje za potenciální nebezpečí pro zdraví obyvatel. Náměstek hejtmana Jan Tichý, který se angažoval v občanském sdružení Stop spalovně v Rybitví, předá dnes v Praze petici s podpisy předsedovi Sněmovny Miloslavu Vlčkovi. „Síla 47 tisíc podpisů na petici by měla být vyslyšena,“ věří Jan Tichý. Argument, že ministerstvo nevědělo o petici, považuje za směšný s tím, že se o ní hovořilo již během interpelace v parlamentu v září loňského roku. „Petice má význam při veřejném projednání, proto jsme ji nepředali dříve. Nemělo by smysl ji předávat před rokem. Proto jsme zvolili tuto taktiku,“ zdůvodnil Jan Tichý.

Autor: Petr Doubrava

13.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Extraligový duel Chomutov - Pardubice.
8

Pirát Vondrka znovu udeřil a vzal body Dynamu

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Lázně Bohdaneč - Maminka s malým chlapcem skončili s autem v příkopu a následně v nemocnici.

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Pardubice - Ligový top-skórer Quentin Peterson sice vysázel 26 bodů, ovšem Dominez Burnett ještě o 2 více a dovedl pardubickou Beksu ke druhému vítězství v novém ročníku basketbalové NBL. 

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení