Pumptrackovou dráhu, která měla sloužit hlavně dětem, chtělo město postavit už na konci letních prázdnin. Místní o záměru věděli více než půl roku. Projekt se ale zastavil pouhý měsíc před tím, než na místo měli najet stavbaři. Část obyvatel má obavu, že plánovaná lokalita v ulici Nádražní není pro děti dostatečně bezpečná, protože v blízkosti je rušná silnice. Někteří se navíc bojí hluku, který by se z hřiště nesl.

„Zastupitelstvo města Chvaletice reagovalo na doručenou petici zrušením usnesení o vybudování pumptracku v ulici Nádražní s tím, že bude hledat jinou vhodnou lokalitu,“ informovala místostarostka Renata Dymešová. Přestože pro projekt při červnovém zasedání zvedlo ruku více zastupitelů, hned pět z nich se zdrželo hlasování, což znamenalo pozastavení projektu.

Sportovní park Pardubice v roce 2021 navštívily desetitisíce návštěvníků, kteří si vyzkoušeli desítky sportů.
Morava má víno, Pardubice sportovní park, říká jeho šéf Pavel Stara

Několik desítek petičníků, kteří jsou proti dráze v daném místě, upozorňuje, že nebojují za zrušení celého záměru, jen chtějí vybrat jiné místo. „Ať si to dají někam, kde nikdo nebydlí,“ okomentovala situaci jedna z odpůrkyň hřiště.

Místostarostka Chvaletic také potvrdila, že městu byla koncem června doručena další petice, která naopak vybudování pumptrackového hřiště v původně plánované lokalitě požaduje. Podle rady města ji podepsalo ke konci června 186 obyvatel. Jedním z důvodů je například sloučení sportovišť a lepší dostupnost pro maminky s dětmi. V místě už se totiž nachází venkovní dětské hřiště, proto městu přišla lokalita vhodná. „Vznikne komplexní celek pro sportování a volný čas dětí a mládeže všech věkových kategorií. Navíc bude tato plocha chráněna kvalitním kamerovým systémem,“ informovalo město už v listopadu 2021.

Jaké argumenty pro stavbu lidé zdůrazňují? „Já osobně jako matka tří dětí různého věku oceňuji nápad na výstavbu pumptracku v ulici Nádražní. Starší budou moci být v pohodě na kole a s mladším můžu být na hřišti a vlastně je budu mít všechny pod dozorem,“ vyzdvihla například obyvatelka Chvaletic Michaela.

17. ročník letního kulturního festivalu Hrady CZ se koná během léta na významných českých a moravských historických památkách. Zavítal i na Kunětickou horu na Pardubicku.
FOTO: Chinaski, Rybičky 48 nebo UDG. To byly Hrady CZ na Kunětické hoře

Město se tak rozdělilo na dva tábory. „Jedni tvrdí, že je to nesprávné místo, druzí proti nim sepsali petici a napadají se. Kdyby město lépe jednalo s lidmi, nemuselo dojít k hádkám,“ upozornila další obyvatelka Chvaletic Jarmila Nováková.

Podobná hřiště nejčastěji využívají milovníci kol, koloběžek nebo skateboardů. Pumptrack je typ dráhy s vlnami a klopenými zatáčkami, který využívá jako hnací sílu k pohybu jezdce takzvané pumpování nahoru a dolů namísto šlapání a odrážení. Další veřejné zasedání zastupitelstva města, kde bude jedním z bodů vybudování tohoto typu sportoviště, je plánováno na začátek srpna.

Pumptrack

Pumptrack je uměle vytvořený uzavřený okruh pro jízdu na kole, a pokud to povrch pumptracku umožňuje, pak také pro jízdu na koloběžce, skateboardu či inline bruslích. Dráhu lze projíždět bez šlapání či odrážení. Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat a zvyšovat rychlost. Princip jízdy na pumptracku spočívá v tom, že kolo nebo koloběžka jsou poháněny tzv. pumpováním a setrvačností, kdy jezdec pomáhá udržovat pohyb změnou těžiště těla. Pumptracková jízda vhodným způsobem rozšiřuje cyklistické dovednosti.