„Ve vrcholových volených funkcích by až na výjimečné případy měli politici setrvávat maximálně dvě volební období. Po osmi letech v takové pozici už by měla nastat obměna. Vždyť i u renomovaných světových firem je běžné, že po této době mění management. Není to tak, že by člověk neměl potřebné schopnosti, ale může se stát, že ztratí tah na branku,“ prohlásil pardubický poslanec Daniel Petruška, který je lídrem kandidátky ODS v květnových volbách do Poslanecké sněmovny.

„Proto by měla i ODS dát prostor pro generační obměnu. Nelze to udělat tak, že by strana do každých voleb poslala čtyřicet nových tváří. Ideální je, když panuje rovnováha mezi zkušenými politiky a novými tvářemi. Dá se tak zabránit i jistému napětí uvnitř strany, která by měla fungovat tak trochu jako papiňák,“ prozradil poslanec.

„Když někdo dlouhodobě drží nad stranou kontrolu, tak mohou mít ti, co se chtějí podílet na jejím směřování, pocit, že nedostávají šanci. Pak v nich stoupá vnitřní tlak a jednoho dne může bouchnout. Proto ani není dobré, když se kumulují volené a stranické funkce. Každý politik by měl mít podle mého názoru maximálně jednu volenou a jednu stranickou funkci,“ dodal Daniel Petruška.