Povolební vyjednávání v Pardubicích se bere zajímavými uličkami. Zatímco první hodiny se zdálo, že by se na základech původní koalice mohla vybudovat nová, poslední hodiny už vyjednávání berou jiný směr. Zvítězilo sice ANO, ale trumfy brala ODS. Ta sice drží jen sedm mandátů, ale proti třinácti křeslům ANO by i ona mohla sestavit vládu a obejít vítěze.

Tahle varianta je zase možná o něco blíž. Poté, co se na programových rozporech zasekla jednání mezi „Pětikoalicí" (ANO, ODS, KPP, SPP, ČSSD) vstoupila do hry varianta „Duhové koalice“ (ODS, Piráti, Pardubáci, KPP, SPP, ČSSD).

ANO se pokusilo rozjet jednání i o třetí možnosti s Piráty - což by mu dovolilo ze hry vyřadit ODS. Jenže Piráti řekli: „Zatím ne“.

„Dostali jsme od hnutí ANO nabídku jednat o koalici. Věříme, že je třeba jednat o všech možných variantách, a proto jsme nabídku k jednání přijali," oznámil lídr Pirátů Ondřej Karas. Jenže jednání moc daleko nedošla.

„V průběhu dne nám zástupci KPP a ČSSD různými kanály sdělili, že o jednání o duhové koalici ztrácejí zájem. Jelikož jsme nedostali žádné konkrétní programové či personální důvody, blokovat jednání může jen naše ochota jednat zároveň i o variantě s ANO. Chceme hrát čistě a férově a bez politikaření, upřímně a vážně jednat o nejlepší variantě pro Pardubice. Proto abychom situaci odblokovali, přerušili jsme jednání o spolupráci s ANO, KPP a ČSSD," sdělil Ondřej Karas.

ANO se tím ocitá v ošemetné situaci. Bez Pirátů nebo ODS vládu pravděpodobně nesestaví. Piráti však zatím jednání odmítli a v jednání o „Pětikoalici" jej tlačí ke zdi ODS, která nyní dostala další páky do boje. Kromě rozporu v otázce odkupu spalovny hrají roli i další velké body. ODS těžko podpoří jízdné zdarma z městského rozpočtu a v zákulisí se hovoří i o tom, že dosavadní náměstkyně Helena Dvořáčková už nemá nadále býti náměstkyní.

To staví Martina Charváta do choulostivé situace, protože Dvořáčková vede krajskou organizaci hnutí a ve stranické linii je nad primátorem. ANO je kvůli situaci nuceno do čím dál větších ústupků, z nichž některé mohou být nepřekročitelné. Nadcházející víkend navíc jednání mezi ANO a ODS pokračovat nebudou a Martin Charvát může mít těžkou hlavu také proto, že v neděli má na Velkou pardubickou přijet šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který nelibě nese volební porážky v koalicích velkých měst a v Pardubicích mu další taková právě hrozí.