Návštěvníci navíc komplikují život občanům blízkých Dolan. Řidiči už rozjezdili pole s obilím, další po sobě nechávají nepořádek nebo se koupou v místech, kde je to zakázané. Obec už zvažuje, jak zamezit přístupu návštěvníků k vodní ploše.

Tropické počasí láká k vodě, k vodě tak v teplých dnech míří davy lidí a písník je tradičně v obležení nejen plavců ale i vozidel. Řidiči mění přilehlou silnici na parkoviště a často nechávají svá vozidla nevhodně zaparkovaná v zákazu zastavení podél silnice. Není proto divu, že se na místě pravidelně objevuje i policie.

„Řidiči stále zákaz porušují i přesto, že jsme informovali o tom, že stání vpravo od žluté čáry na nezpevněné krajnici nebo v příkopě je také porušení dopravních předpisů, neboť nezpevněná krajnice a příkop jsou součástí pozemní komunikace,“ sdělila mluvčí krajských policistů Markéta Janovská s tím, že policisté na místo jezdí namátkově.

Muž ujížděl policii několik kilometrů
Řidič v Přelouči ujížděl policii. Hlídce řekl, že u sebe má trochu trávy a pika

Loni v místě například dopravu zablokoval kombajn, který místem nemohl projet kvůli špatně zaparkované dodávce. Jen pár minut poté, co řidič svůj vůz přeparkoval, a cesta se uvolnila, tudy projížděla houkající sanita.

„Řidiči by si měli uvědomit, že zákaz stání je zde z nějakého důvodu a že nemožnost průjezdu vozidla IZS se někdy může týkat i jich samotných nebo života a zdraví jejich blízkých,“ dodala Janovská.

Žluté čáry

Ke zlepšení situace mělo pomoci nové dopravní značení. Ještě před prázdninami nechali silničáři v okolí příjezdových cest a pláže vyznačit plné žluté čáry. Ty jsou nově v obou směrech a doplňují tak svislé značky, které řidičům zakazují stát na úzkých cestách.

Žluté čáry lemují úseky na silnici třetí třídy od Hrádku směrem na Dolany, od odbočky do průmyslové zóny až po křižovatku Lázně Bohdaneč a Dolany. Zákaz dále platí na silnici vedoucí od křižovatky ve směru na Staré Ždánice.

Krematorium Pardubice.
Spalovač mrtvol se vrátí do pardubického krematoria. Oslaví 100 let od založení

Třetím místem, kde zákaz platí jen po pravé straně silnice, je silnice vedoucí od Starých Ždánic k vlakové zastávce Stéblová.

Šoféři si ale s novým značením často nelámou hlavu a parkují takzvaně kde se dá. Výmluvy jsou podle policistů vždy stejné. Většina řidičů se obhajuje tím, že tam už vozidla stála, tak zastavili také. Návštěvníci si tak v mnoha případech zkazí prázdninové dny při řešení dopravních přestupků s policií. Na místě mohou policisté udělit pokutu do dvou tisíc korun.

Ve správní řízení se ale pokuta může vyšplhat až na 2 500 korun plus náklady řízení.

Obavy se naplnily

V nedaleké obci Dolany musí bojovat s neukázněnými návštěvníky.

„Bohužel se naše obavy naplnily. O minulém horkém víkendu jsem byla bombardována občany, kteří žádali, abych za pomoci policie sjednala nápravu. Silnice od křižovatky směrem k naší obci byla obsazená parkujícími auty, někde i po obou stranách, průjezdnost zde byla opravdu špatná,“ sdělila starostka obce Dolany Renáta Švadlenková s tím, že lidí parkují nelegálně i na loukách nebo lesních cestách. Podle starostky je navíc ve směru od Starých Ždánic zcela rozježděné pole s obilím, aby se řidiči dostali auty až na pláž.

Kvůli neukázněným řidičů už obec podala podnět ke změně dopravního značení pardubický magistrát a požaduje, aby stejné značení bylo vytvořeno až po první rodinný dům v Dolanech.

Horký letní prázdninový den na Letní venkovní pláži Aquacentra Pardubice.
FOTO: Horký letní prázdninový den na Letní venkovní pláži Aquacentra Pardubice

„V řízení je realizace stejného dopravní značení směrem na obec Dolany,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy Jiří Zubák.

Situaci navíc komplikuje chování návštěvníků.

„Návštěvníci našeho písníku velmi znepříjemňují život nám, obyvatelům Dolan. Nechávají po sobě na pláži odpad, ti slušnější ho vyhodí do košů na hřišti, kde je nutné je denně vyvážet. Valná většina návštěvníků má i psa, psy nechávají volně pobíhat všude, přestože to naše obecní vyhláška zakazuje, někteří nesbírají po svých psech ani exkrementy. Naše obec je velmi malá a na pravidelný nápor návštěvníků nejsme připravení,“ popsala Švadlenková.

Obec tak do budoucna zvažuje možná řešení, jak zamezit přístupu návštěvníků k vodní ploše.