Podle informací ČTK dala nejvyšší nabídku k odkupu investiční společnost Conseq Funds, částka 186 milionů je za budovu a pozemky, prodej ale musí schválit ještě valná hromada. Podle mluvčí skupiny Pivovary Staropramen k tomu zatím nebudou poskytovat bližší informace.

„Valná hromada společnosti Pardubický pivovar, a.s. je plánovaná na 8. února tohoto roku. Bližší podrobnosti ohledně dalšího vývoje poskytneme s ohledem na akcionáře až po jejím konání,“ krátce sdělila Denisa Mylbachrová, mluvčí společnosti Pivovary Staropramen.

Pivovar v Pardubicích ukončí výrobu. Důvodem jsou ceny energií a propad exportu
Udrží se v Pardubicích tradice pivovarnictví? Šance jsou malé

Valná hromada by měla jednat také o prodeji ochranných známek, receptur pivovaru a movitých věci, kterou firma Pardubický pivovar ještě vlastní.

Město areál nechce

Přestože pivovar se stopadesátiletou tradicí politici považují za rodinné stříbro, radnice o areál zájem nemá. Pozemky, nedaleko nádraží, jsou podle vedení města příliš drahé a navíc město nyní neví, jak by areál využilo. Téměř 200 milionů korun radnice z rozpočtu uvolnit nemůže.

„Vzhledem k ceně a neexistenci představy co s areálem, město o koupi neuvažovalo,“ sdělil primátor Pardubic Jan Nadrchal. Město navíc v pardubickém pivovaru nevlastnilo žádný podíl.

Mluvčí města Radim Jelínek potvrdil, že město ale využilo předkupního práva na pozemky, které v okolí bývalého pivovaru slouží jako veřejné prostranství. Jedná se o pozemky před vjezdem do pivovaru, které místním z okolních bytů slouží hlavně jako parkoviště.

Byty či komerční prostory

Otázkou je, co bude v budoucnu místo pivovaru. Je možné, že se objekt změní na nové bydlení. Současný územní plán umožňuje v areálu pivovaru lehkou výrobu, například v oboru potravinářství. V návrhu nového územního plánu, o kterém pardubičtí politici už jednají, se ale počítá se smíšenou městskou zástavbou.

Je tak možné, že v areálu v budoucnosti budou moci vyrůst nové byty nebo komerční prostory.

Pivovar v Pardubicích ukončí výrobu. Důvodem jsou ceny energií a propad exportu
Černý pátek pro Pardubice. Valná hromada potvrdila ukončení výroby piva

Slávu pardubické pivovarnické historie by měla připomínat alespoň vstupní brána.

„Je tam podmínka zachování historické části pivovaru,“ dodal Nadrchal.

Pernštejn

Pivovar v Pardubicích vařil pivo od roku 1871. Pardubický pivovar pak před čtyřmi lety koupila společnost Staropramen, která chtěla rozšířit nabídku piv a zvýšit produkci. Místo toho ale představenstvo společnosti loni oznámilo, že k 31. březnu 2023 ukončí výrobu. Část pardubické produkce převzal pivovar Ostravar, který skupina Staropramen také vlastní. Podle zdůvodnění Staropramenu pardubickému pivovaru zlomila vaz pandemie koronaviru i válka na Ukrajině, většina piva totiž mířila do Ruska.

Pardubáky čeká v roce 2024 spousta novinek.
Na co se Pardubáci mohou těšit v roce 2024: Koupaliště, lávka na Duklu i kultura

Pivovarská restaurace v areálu zatím zůstává v provozu.

Nový majitel, jestliže mu valná hromada prodej schválí, nemá s vařením piva nic společného. Společnost, která podala nejvyšší nabídku, se zajímá především investiční fondy.

Pardubický pivovar

Pivovar vznikl v roce 1871. V roce 2016 oslavil 145 let existence. Pivovar vyráběl řadu značky Pernštejn, čtrnáctistupňový Taxis nebo Porter, což je tmavé devatenáctistupňové pivo. V roce 2016 založil minipivovar, který vařil speciální druhy piva. Uvařil tak desítky hektolitrů piva ročně. V roce 2019 Společnost Pivovary Staropramen koupila majoritní podíl v Pardubickém pivovaru. V roce 2023 pardubický pivovar ve městě ukončil výrobu.

Pivovar v Pardubicích ukončil výrobu. Důvodem jsou ceny energií a propad exportuPivovar v Pardubicích ukončil výrobu. Důvodem jsou ceny energií a propad exportuZdroj: Pivovar Pardubice

Mohlo by vás zajímat: Parkovací dům u Grandu nabídne místa veřejnosti i rezidentům. Navíc bude zelený

Zdroj: Nikola Čížková