Mnoha zastupitelům vadila cena, za kterou firma AVE CZ spalovnu nabízí ke koupi. Před lety totiž Pardubickému kraji nabídla objekt výrazně levněji. Někteří politici o návrhu hovořili dokonce jako o „výpalném".

„Domnívám se, že ta cena je hanebná a neodpovídá realitě. Spalovnu by nemělo kupovat město Pardubice, ty pozemky budou jen obtížně použitelné. Měla by to koupit společnost Vodovody a kanalizace, ve které jsou zainteresovány i okolní obce, kterých se problém spalovny také týká," řekl zastupitel Jan Linhart.

Ministerstvo životního prostředí musí do května dodat podklady pro integrované povolení spalovny, o kterém roźhoduje královéhradecký krajský úřad. „Proto také společnost AVE CZ tak spěchá. V okamžiku, kdy to povolení nezíská, tak cena dramaticky klesne," sdělil náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Hraje cena roli?

Podle některých zastupitelů by ale cena neměla hrát roli. „Cenové hledisko jde v tomto případě stranou. Máme možnost ovlivnit, aby tady spalovna nevznikla a celý příběh tím skončil," poznamenal zastupitel a poslanec Martin Kolovratník.

Podle opozičního zastupitele Karla Haase je ale nákup spalovny, kterou město k ničemu nepotřebuje, populistické rozhodnutí.

„O problému spalovny mají v právním státě rozhodnout správní orgány. Město by nemělo dát ani korunu na odkup nějakého podnikatelského záměru, který ani neleží na území města a město s ním nemá vůbec nic společného," uvedl Karel Haas.