Čtyři a půl milionu korun uvolnili včera zastupitelé Pardubic z havarijní rezervy letošního rozpočtu na vypracování projektové dokumentace, která by měla odstartovat rekonstrukci a modernizaci plaveckého areálu. „Víme, že nás tlačí čas a hygienické podmínky,“ odstartoval debatu primátor Jaroslav Deml, jenž si nedovede představit, že by se plavecký areál musel předčasně zavřít.Diskuze se vedla o penězích, které opravy spolknou, a také o tom, kdo je provede. Zda město samotné, či budou v režii Městského rozvojového fondu Pardubice (MRFP). Obě cesty mají svá pro a proti, v závislosti na tom, zda se městu podaří na rekonstrukci získat finanční prostředky i z jiných zdrojů, či ne.

Podle Alfréda Mede, který předložený materiál zpracoval, je pro město nejvýhodnější uskutečnit opravy hned v šesti navržených etapách. Odhady nákladů se pohybují od 154,5 do 164,5 milionu korun, k tomu je potřeba připočíst dalších šest milionů, jež by si vyžádala rekonstrukce toboganu. Pokud by se chtěli přidat se svými požadavky i sportovci, kteří areál využívají na vrcholové úrovni, šlo by o další desítky milionů korun. “Předpokládám, že město nebo fond si bude muset vzít úvěr,“ odhaduje primátor.

Spor mezi zastupiteli se vedl o tom, zda opravy havarijního stavu plaveckého areálu zařadit mezi prioritní akce v letech 2008 až 2010. Zastupitel Jan Jedlička chtěl s tímto usnesením posečkat až na podzim. Naopak podle náměstka primátora Michala Koláčka je deklarace o prioritní akci důležitá pro další vyjednávání. „Toto usnesení by mělo zůstat, lépe se nám bude jednat o finanční participaci,“ uvedl s tím, že se město bude ucházet o evropské peníze a státu či se domlouvat s tělovýchovou na její spoluúčasti.

Obavy z finanční zátěže vyslovil Jiří Ascherl. Pokud by akce rekonstrukce padla na bedra MRFP, spolu s dostavbou hokejové arény by šlo již o 400 milionů korun, přičemž fond by se tak dostal do dluhů až 650 milionů korun.

Zastupitelé nakonec se zařazením oprav plaveckého areálu mezi priority města souhlasili. K tomu odhlasovali vytvoření projektového týmu, který má do podzimu zpracovat ucelený materiál. Na jeho základě se rozhodne, kdo nakonec opravy bazénu provede.