Na plodinách se nepříznivě projevily únorové holomrazy. „Část osetých ploch bylo kvůli tomu nutné zaorat,“ řekla ředitelka Krajské agrární komory Vanda Rektorisová s tím, že: „Zaorávky v průměru dosahují asi deseti procent, podle lokality a osiva  někde i 80 procent. Nejvíce to odnesly francouzské ozimé 
pšenice.

Poškozeny byly také porosty řepky a ozimého ječmene. Zemědělci v regionu tak museli zaorat 1100 hektarů a dalších 1800 hektarů dosévali. Navíc se vyskytla spála u cukrové řepy, kterou bylo rovněž nutné zaorat.

„Pravděpodobně bude letos nižší sklizeň obilovin. Jařiny mají obecně nižší výnosy než ozimy,“ řekla Rektorisová.
Se zaoráváním a dosíváním ploch zemědělci dlouho vyčkávali.

Doufali, že se alespoň část osiva ujme. Nyní již nápravu škod dokončují, jako poslední vysévali kukuřici.
Na stránkách Agrární komory se objevil i názor jejího prezidenta Jana Veleby. Ten uvedl. „V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato, zní lidové přísloví. Duben je zatím velmi suchý, takže uvidíme.“

Podle Václava Koblížka, ředitele orlickoústecké okresní Agrární komory, jsou výměry jednotlivých plodin včetně řepky na Orlickoústecku stabilizované. „Ke sklizni bude asi 18,5 tisíce hektarů obilovin. Nejvyšší zastoupení, přes 8 tisíc hektarů, má pšenice ozimá, necelých 5 tisíc ječmen jarní, necelé 3 tisíce tritikále, přes 2 tisíce ječmen ozimý. Menší výměry má žito, oves a pšenice jarní,“ naznačuje rozložení Koblížek. „Ani řepka už nemůže zaznamenat z hlediska zastoupení navýšení, sklizňová plocha bude asi 5,5 tisíce hektarů. Některé plochy budou přesety jarní řepkou, což se projeví v celkovém výnosu,“ dodává.

Spokojenost mezi zemědělce vneslo pár deštivých dní, vrásky jim naopak způsobuje černá zvěř, která škodí na mnoha místech regionu. „Způsobuje škody jak na plochách orné půdy, tak na trvalých travních porostech. Když se dá černá do pochodu, tak přejde i několik katastrů,“ dodává Koblížek

Loňský rok byl nadprůměrný

Minulý rok byla sklizeň v Pardubickém kraji nadprůměrná. U obilovin byl z hektaru průměrný výnos 5,5 tuny, což bylo meziročně o 17 procent více. V dlouhodobém porovnání však byly výnosy obilovin průměrné, s výjimkou jarní pšenice a  ječmene, kterých se sklidilo více.