„Nejsou kotle, nejsou kamna, výrobci nestíhají. Lidé k nám volají neustále, ale můžeme jim nabídnout pouze to, co máme ve skladových zásobách. Jinak musejí počkat, třeba na kamna jsou to tři až čtyři měsíce,“ řekl majitel firmy Miloš Kalous.

Pořizovací cena je vyšší kvůli zdražení železa a nerezu, ale není tak drastické – pohybuje se kolem dvaceti procent. Mezi potenciálními zákazníky firmy Krby kamna Kalous jsou i ti, kteří přechodem na plynové vytápění zbourali komín a nyní potřebují nový. „Chtějí zrealizovat kompletní zakázku do dvou měsíců, ale to prostě nejde,“ dodal Kalous.

Psali jsme již:

Ilustrační foto
Lidé kvůli drahým energiím vykupují kamna. Čekací doba je až půl roku

Za kouř ze starých kotlů už v příštím roce hrozí vysoké pokuty a v kraji je ještě spousta vlastníků nemovitostí, kteří s výměnou otálejí. Rodina šedesátiletého Mirka z malé vesničky u Heřmanova Městce k nim nepatří, manželé si podali žádost o kotlíkovou dotaci Pardubického kraje.

„Bylo nám vyhověno, a tak jsme měli radost, že vyhodíme starý kotel na uhlí a budeme si pěkně čistě topit plynem. Ale teď si to po tom šíleném zdražení dovolit nemůžeme, proto zkusíme požádat o změnu tepelného zdroje a koupíme s dotací nový kotel na dřevo,“ řekl Mirek.

Plyn, energie, smlouva - Ilustrační foto
Superdrahé energie a zoufalí lidé. Vláda řeší okamžitou pomoc, ve hře jsou dávky

Vše ale musí prodiskutovat s topenářem a přeměřit, zda se nové topidlo se zásobníkem do poměrně malých prostor vůbec vejde. „Nové kotle jsou velké. Škoda, že nebudeme mít plyn, to je jen malá skříňka. Ale nějak to udělat musíme, ovšem obávám se té dřiny se dřevem, už nejsem nejmladší. Snad pomohou děti,“ dodal.

Žádosti o kotlíkové dotace jsou k poslednímu říjnovému dni uzavřeny. Pokud lidé s Pardubickým krajem sjednali smlouvu, koupě nového zdroje tepla se jim bezesporu vyplatí. U kotlů na biomasu s ručním nebo automatickým přikládáním jim bude proplaceno 80 procent způsobilých výdajů, stejně jako u tepelného čerpadla. Pořízení kotle na plyn je dotováno 75 procenty.

Plynofikace celých obcí byla v jednu dobu velkou investicí do čistoty ovzduší. Třeba město Seč zavedlo plyn do místních částí Počátky a Žďárec už před deseti lety.

„Žádnou dotaci jsme neměli, stálo to deset milionů korun. Ale lidé zřejmě už tenkrát byli prozíraví, připojilo se jich jenom minimum,“ řekl sečský starosta Marcel Vojtěch s tím, že tyto vesničky jsou obklopeny lesy, takže o dřevo nouze není.

Teplárenská společnost Hlinsko zásobuje patnáct stovek domácností. Dřevní štěpky je dostatek a zdražování není v plánu. Podívejte se na krásné záběry z komína na okolí města, jsou pořízené z komínu teplárny.
Teplo podraží, v Hlinsku nikoliv. Vsadili tam na štěpku. Nebojí se ani Chrudim

Žádosti o změnu účelu dotace jsou aktuální a Pardubický kraj se jimi zabývá. „Setkáváme se s tím, že občané chtějí provést změnu z plynového kotle na jiný typ podporovaného zařízení či od smlouvy odstoupit. Toto řešíme prostřednictvím dodatků ke smlouvě,“ uvedl radní Pardubického kraje Ladislav Valtr. 

A dodal, že další program na podporu výměny kotlů by měl být vyhlášen v lednu příštího roku, a to pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. „Samotná výzva pro občany by měla být vyhlášena v období březen – duben. Konkrétní parametry v tuto chvíli řešíme,“ informoval.