Její závěry jsou jasné. Chtějí pozastavit přijímání nových zájemců o doktorské studium a udělování titulu Ph.D. Současní studenti je ale mohou dokončit.

Podle předsedkyně akreditační komise Vladimíry Dvořákové má fakulta navíc dočasně ztratit právo udělovat v rámci rigorózního řízení titul JUDr. V magisterském programu ale může fakulta pokračovat.

Omezení akreditace, dokud se situace nezlepší

Na fakultě byly podle Vladimíry Dvořákové dlouhodobě nefunkční mechanismy. Neexistovalo kolegium děkana. Nekonaly se porady vedoucích kateder, nescházela se ani vědecká rada. Problémů byla celá řada. „Neprůhledný systém přijímacího řízení byl jedním z nich. Je pro nás šok, že známky mohla do systému zadat studijní referentka, aniž si ověřovala, zda tyto zkoušky studenti vykonali a zda je potvrzení na katedrách. Pokud chybí zápis, tak se vždy zjišťuje, jestli ta zkouška opravdu proběhla,“ vysvětlila Vladimíra Dvořáková, předsedkyně akreditační komise.

Komise navíc nařídila analýzu doktorských prací. Asi čtrnáct jich bude podrobeno dalšímu zkoumání, především obsahu. Komise zjistila u doktorandů závažné nedostatky. Navrhuje proto omezení akreditace. „Fakulta nebude přijímat nové uchazeče, dokud se situace nezlepší. Stávající studenti ale mohou školu dokončit. Doporučujeme, aby se vedení fakulty pokusilo o konsolidaci. Aby se zaměřili na obory s perspektivou, kde jsou schopni získat granty na výzkumnou činnost,“ dodala Dvořáková.

Studovat se bude dál

Pětileté magisterské studium ale zůstává. „Dokud nebude situace na fakultě stabilizovaná, doporučujeme pozastavit udělení titulu JUDr. Musí zavést standardní, jasná pravidla a nové vnitřní předpisy. Navíc žádáme, aby vedení fakulty jmenovalo další odborníky do zkušebních komisí. Jde nám o vnější kontrolu u všech závěrečných zkoušek na fakultě,“ uvedla Vladimíra Dvořáková.

Akreditační komise požaduje po fakultě také předložení kontrolní zprávy, a to nejpozději do 15. května 2010. Jestli někteří absolventi přijdou o titul, není ještě jasné. O tom rozhodne vedení Západočeské univerzity, které bude jednat s právníky.

Výuka probíhá bez problémů, řekl Jiří Pospíšil

Jednání akreditační komise v Litomyšli se ve středu zúčastnil rovněž nový děkan plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil. Hovořilo se totiž především o problémech na této fakultě.

S jakými výsledky jednání skončilo a co to znamená pro fakultu?

Byl jsem přítomen pouze projednávání. Bude zachováno pětileté magisterské studium. Studenti se k nám mohou bez jakýchkoliv obav hlásit. To je základ. Pro nás je to velmi důležité, protože se uvidí, jak bude dále probíhat rigorózní řízení na naší fakultě a jak bude vypadat doktorské studium. To jsou dvě klíčové akreditace, které právnická fakulta má.

Mluví se také o tom, zda ta jednání neohrožují samotnou existenci fakulty.

Počkáme na závěry. Nepřísluší mi předjímat výsledky. V posledních dvou měsících jsme udělali maximum možných reforem, které bylo možné stihnout, a to od nového přijímacího řízení až po pondělní volbu nové vědecké rady a úterní jmenování proděkanů. Fakulta je v současné době stabilizovaná. Má jasné přijímací řízení a ustavené vrcholné orgány. Má děkana, proděkany, vědeckou radu. Nyní je prostor, pokud nám dá akreditační rada důvěru, aby proběhly systémové reformy. Jde o změny vnitřních předpisů a podobně.

Jak dlouho podle vás může trvat, než se život na právnické fakultě vrátí do běžných kolejí.

Život na právnické fakultě v Plzni je normální. Probíhá klasická výuka a nepoznáte, že řešíme takové problémy. Jde ale o celkovou administrativu a chod fakulty, a to je otázka jednoho akademického roku. Takto jsem definoval i reformní čas.

Diskutuje se také o možnosti odebírání sporných titulů. Jak to nyní vypadá?

My jsme si jako univerzita najali advokátní kancelář doktora Karla Čermáka, bývalého ministra spravedlnosti. Je to specialista na právní etiku. Počítáme, že poté co dojde k ukončení vyšetřování, rozhodneme, co bude dále. Jdeme dvěma liniemi. Probíhá vyšetřování u komise a advokátní komise zpracovává právní rozbory, jak můžeme postupovat.