Konečně rostou. A co víc. Nastaly neskutečné houbařské žně.

„Za dvě hodiny jsme nasbírali deset kilo hub. A to jsme tam půlku nechali, v košíku končily jen ty pěkné. Samé hřiby,“ pochvaluje si Jindřich Kožíšek.

Rostou však jen ve vyšších polohách. Zhruba od čáry Seč - Skuteč - Litomyšl na jih. A to nejlépe v mokřadech, v blízkosti potoků a na krajích luk. V nižších polohách jehličí dál jen chrastí pod nohama.

Sucho prostě trvá dál. Jen houby se už nejspíš nemohly dočkat a vyrašily po prvním pořádném dešti. Ten však na trvajícím hydrologickém suchu moc nezměnil.

Většina vodních toků je dále téměř vyschlých a více vody je jen pod nádržemi, které toky nadále dotují. Studny jsou prázdné a mnozí lidé na venkově jsou nadále odkázaní na městskou vodu.

„Průtoky přítoků středního Labe jsou na úrovni 10 až 30 procent průměrů pro měsíc září, někde i méně. Zhruba v polovině profilů jsou zaznamenávána historická minima od počátku měření,“ uvedla aktuální zpráva Českého hydrometeorologického ústavu s tím, některé menší vodní toky jsou již zcela vyschlé. Podobně kritická situace nadále panuje u podzemních vod. Mimořádně nízké hladiny spodních vod se sice týkají jen zhruba třetiny republiky, ale Pardubický kraj do této nejpostiženější oblasti patří, hlavně jeho severozápadní část.