„Z koncertu jsem vezl čtyři Francouze, kterým postupně začínali chodit SMS zprávy o tom, co se v Paříži děje. Byl pro nás všechny velký šok. Vždyť je to jen několik měsíců po lednovém teroristickém útoku na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo," konstatoval viceprezident správní rady pardubické pobočky Francouzské aliance, vysoškolský pedagog Petr Stránský.

„Když jsme se vrátili do Pardubic, ještě jsme na chvíli zamířili do Francouzské alianace, kde jsme řešili, jestli Hélène bude vůbec pokračovat ve svém evropském turné. Pokoušeli jsme se kontaktovat francouzskou ambasádu a leteckou společnost, u které měla zarezervovány letenky, ale zatím marně. Velmi intenzivně totiž přemýšlela o tom, že by se raději vrátila zpět do vlasti," poznamenal Petr Stránský.

„Bavili jsme se o tom, jaké důsledky bude mít tento teroristický útok pro Francii, jestli se zavřou hranice a co se bude dít dál. Zabývali jsme se i otázkou, jestli se všichni Francouzi, co jsou teď na cestách, budou moct bez problémů dostat domů," podotkl vysoškolský pedagog, který potvrdil, že přece jen byla trochu cítit nervozita a strach. „Stát se může cokoliv," pokrčil rameny Petr Stránský.

„Těžko v tuto chvíli posoudit, co by bylo správné, jestli by se měly zavírat francouzské hranice. Každopádně je třeba posílit ochranu schengenského prostoru," přemítal viceprezident správní rady pardubické pobočky Francouzské aliance.

„Tyto teroristické útoky jsou daní za větší míru svobody pohybu po zemích Evropské unie. Určitě by však nyní mělo dojít ke koordinaci společného postupu členských zemí Evropské unie i jejich spojenců v boji proti terorismu," podotkl Petr Stránský.

A jak to bude s festivalem, který pardubická pobočka Francouzské aliance pořádá? „Jestli bude pokračovat i v úterý 17. a ve čtvrtek 19. listopadu, kdy jsou naplánované dvě zajímavé akce, je v tuto chvíli otázkou. Zpráva o teroristických útocích je příliš čerstvá. Zatím jsme se ještě nevzpamatovali z toho šoku. Rádi bychom festival dokončili, ale nechci předbíhat. V pondělí 16. listopadu padne definitivní rozhodnutí," uzavřel Petr Stránský.