Ještě před několika dny mnohde křepčily maškary a vzduch voněl zabíjačkovými pochoutkami či smaženými koblihami, od středečního dne je ale vše jinak.

Začal totiž půst a s ním čtyřicetidenní postní období předcházející velikonočním svátkům.

V řadě kostelů se ve středu v podvečer sloužila první postní mše svatá, při níž byli věřící označení popelem. Proto se také první den postní doby nazývá Popeleční středa.

„Kněz při obřadu popelem označí věřící na čele znamením kříže a toto znamení Popelce provází slovy: Pamatuj, že jsi prach a v prach se obrátíš. Tím naznačuje, že vše je pomíjivé vyjma duchovních hodnot. A právě tato myšlenka je v postním období důležitá,“ řekl duchovní Martin Brousil a dodal, že popel pochází z ratolestí kočiček, posvěcených předešlý rok o Květné neděli.

Popeleční středa je dnem přísného postu. „Dospělý člověk se může pouze jednou dosyta najíst, ovšem tento pokrm nesmí být masitý,“ vysvětlil kněz Martin Brousil. „V naší rodině toto nařízení dodržujeme důsledně a musím přiznat, že mě určitě svědčí. Tělesně se cítím lépe, a protože nejsem zatížen těžkou stravou, mám pocit, že i má mysl je více svěží. A to jde v celém postu - více přemýšlet nad svým životem, vztahem k Bohu i k bližním,“ sdělil našemu Deníku své pocity jeden z účastníků udělování Popelce a prozradil nám také své letošní postní předsevzetí. „Přestat kouřit!“

ČTĚTE TAKÉ:
Masopust: Maškary, průvod, ale i čtyři sta jitrniček

Lukáš Peška