Již v sobotu, v první polovině noci, nastane v České republice částečné zatmění Měsíce. Jde o ojedinělý jev, při kterém se Slunce, Země i Měsíc dostanou do jedné přímky a Měsíc se tak ponoří do stínu, který Země vrhá ve směru od Slunce.

Zatmění Měsíce je pozorovatelné vždy na té části Zeměkoule, kde je noc v době, kdy k uvedené konstelaci těles dojde. Tentokrát tedy bude zatmění Měsíce k vidění v celé Evropě, Africe, z většiny míst v Asii a z východní části jižní Ameriky.

Ojedinělý jev bude viditelný i okem

Na své si přijdou i vyznavači těchto úkazů z Pardubic. Za příznivého počasí bude možné zatmění sledovat pouhým okem. „Široká veřejnost z Pardubic a okolí bude mít možnost pozorovat zatmění i z Hvězdárny barona Artura Krause při DDM Delta v Pardubicích na Dukle. Hvězdárna bude pro veřejnost otevřena od jedenadvaceti hodin a dále po celou dobu trvání zatmění,“ zvou pořadatelé.

V případě příznivého počasí bude na pardubické hvězdárně možné pozorovat zdejšími dalekohledy jak zatmělý Měsíc, tak i další objekty nočního nebe. „Návštěvníkům bude rovněž poskytnut výklad o principech vzniku tohoto úkazu,“ dodávají pořadatelé.

Podle našich informací začne Měsíc vstupovat do zemského stínu ve 21 hodin a 36 minut. Maximální fáze by pak měla nastat ve 23 hodin a 10 minut. Ze zemského stínu se Měsíc vynoří 44 minut po půlnoci. Ještě asi půl hodiny poté bude očima v náznaku patrná fáze polostínová. Ta bude trvat do jedné hodiny a 55 minut, kdy celý úkaz skončí. Všechny časové údaje jsou v platném středoevropském letním čase.

Příští částečné zatmění Měsíce pozorovatelné v České republice nastane 31. prosince 2009. Ve stínu však tentokrát bude pouze osm procent měsíčního kotouče. „Úplné zatmění Měsíce nás pak čeká až 11. června 2011,“ řekl pardubickému deníku jeden z astronomů.

V programu tohoto zítřejšího mimořádného otevření pardubické hvězdárny na Dukle bude prohlídka, krátká přednáška odborníků o zatmění a samozřejmě pozorování samotného úkazu. Vstupné je dvacet korun pro dospělé, deset korun pak pro děti a mládež do patnácti let.