Jeho součástí bude i 21. ročník Mistrovství České republiky mužů a žen v půlmaratonu. Akce bude zahájena v 9.20 hodin na Smetanově náměstí.
Pro návštěvníky jsou připraveny různé disciplíny, takže si stačí jen vybrat.

„Ti, kteří se necítí na hlavní závod, se mohou zapojit do Pernštejnské sedmičky. Fenomenální účast očekáváme v lidovém běhu, v němž jsme pro děti nachystali řadu dárků, jako například medaile, sušenky či osvěžení malinovkou," přiblížil program akce Oldřich Bujnoch, organizátor  pardubického půlmaratonu.

Po lidovém běhu Vaňka Vaňhy budou následovat in line projížďka na bruslích, které se účastní i slavný žokej Josef Váňa či herec Pavel Trávníček, závod handbiků, půlmaraton koloběžek, vinařský půlmaraton a Pernštejnská sedmička. Sobotní sportovní den zakončí vyhlášení výsledků. Samotný vinařský půlmaraton by měl začít ve 12 hodin. Svou účast přislíbily téměř tři desítky atletů z partnerských měst, ať už z Belgie, Německa, Polska či Francie a dalších zemí.
S pořádáním této významné a tradiční akce je spojena celá řada starostí. „Pro každého účastníka musíme zajistit občerstvení, dres a odměny, což není zrovna snadné," podotkl Oldřich Bujnoch.
Nejen obyvatelé města Pardubic by však měli počítat se změnami v dopravě i městské hromadné dopravě, která bude z důvodu půlmaratonu omezena.

V sobotu od 5 do 16 hodin bude uzavřena Sukova třída, náměstí Republiky, Smetanovo náměstí, ulice Jáhnova, Bubeníkova, Sakařova, Bezdíčkova, Husova, Mezi Mosty či Labská. Neprůjezdné budou také dva jízdní pruhy v Hradecké ulici a část ulice Studentská. Východní část města tak bude dostupná po ulicích Hlaváčova a Kpt. Jaroše.

„V současné době je uzavřena část ulice Jana Palacha. Zároveň opravujeme třídu Míru, takže je městská hromadná doprava vedena po Sukově třídě. Ta bude, stejně jako navazující náměstí Republiky a další ulice, během pardubického půlmaratonu uzavřena. Jedná se však o natolik významnou akci, že nám i organizátorům toto jednodenní nepohodlí všichni jistě odpustí," sdělila primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Iveta Koubková