Uprostřed bílé tmy, kdy větší problémy než sníh dělal především silný vítr, který vozovky zafoukával, pomáhalo řidičům trefit vozovku tyčové značení. Na hlavních se ale museli spolehnout leda na svodidla nebo jet za červenými světly aut před sebou. Sotva cestáři nějaký úsek prohrábli, vítr ho vzápětí opět zavál.

Na kluzkém sněhu, který mnohde ještě ukrýval namrzlý asfalt, se staly desítky nehod. Některé silnice kalamita dokonce uzavřela, skoro neprůjezdný byl polovinu dne i hlavní tah ze Svitav na Olomouc, kde cestu zatarasily v okolí Hřebečského tunelu kamiony. Pomalu se sunoucí kolony začínaly už za Litomyšlí.

Několikrát během dne byl uzavřen hraniční přechod v Náchodě-Bělovsi. Dopoledne pro veškerou dopravu, odpoledne ještě dvakrát, ale již jen pro kamiony, které zůstávaly viset v kopci před Kladskem.

Sněžení spojené se silným větrem však komplikovalo dopravu v celých východních Čechách. Nejvíc sněhu napadlo v Krkonoších, a to až čtvrt metru. Kamiony havarovaly a blokovaly dopravu například u Milovic na hlavním tahu z Hradce Králové do Jičína a u Předměřic na tahu z Hradce do Náchoda. Silnice z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna byla včera sjízdná pouze se sněhovými řetězy. Bez řetězů se i do Orlických hor vydávali jen šílenci.

Sněhové jazyky zavály rovněž řadu silnic zejména na Orlickoústecku. Uzavřené byly úseky mezi Lukovou a Květnou a mezi Anenskou Studánkou a Helvíkovem. „Snažíme se s pomocí frézy udržet průjezdnou silnici Klášterec nad Orlicí – Mladkov, ale jen s největšími obtížemi,“ řekl dispečer silničářů.

(zprav)