Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet prvňáčků v kraji letos už podruhé vzroste

Pardubický kraj - Díky zvýšené porodnosti praskají ve švech nejen mateřské, ale už i základní školy. Boom prňáčků však za tři roky opět skončí.

21.4.2010
SDÍLEJ:

Zápisy - ilustrační foto.Foto: Karel Pech

Počet dětí, které v kraji v září poprvé nastoupí do základních škol, by se měl už druhý rok po sobě zvýšit a dosáhnout počtu 5017. To by bylo o 217 více než před rokem.

K zápisům totiž přišlo více dětí než vloni, výrazně také převažuje počet těch, které nastoupí po odkladu, nad počtem žádostí o odložení školní docházky. Informovala o tom Hana Pochobradská z odboru školství, kultury a tělovýchovy krajského úřadu.

Zvýšení počtu prvňáčků odpovídá zvýšené porodnosti v posledních letech. Ta se však již dostala na svůj vrchol, zhruba za tři roky začne počet prvňáčků podle demografů opět klesat.

Minulý rok přišlo v kraji k zápisu 4649 dětí, letos jich bylo o 162 více. Celkem 714 z nich však požádalo o odklad, naopak po odložení školní docházky by mělo nastoupit 920 školáků.

Definitivní údaje budou k dispozici až na podzim. Kromě odkladů na ně může mít vliv například stěhování obyvatel.
Nejvíce, o 90, by se měl meziročně zvýšit počet prvňáčků na Orlickoústecku, o 78 na Pardubicku. Nárůst se však netýká vlastních Pardubic. Tady k zápisu přišlo přes 900 dětí, což bylo naopak o několik desítek méně než loni. Nejmenší nárůst lze očekávat na Svitavsku, a to o 17 dětí.

Díky silnějším populačním ročníkům v současnosti dětí v prvních třídách mírně přibývá. Statistiky demografů však nasvědčují, že se tento trend brzy změní.

„Živě narozených dětí v kraji vloni proti roku 2008 ubylo kromě okresu Pardubice, kde populační křivka kulminovala se zpožděním. V ostatních okresech to bylo už rok předtím,“ řekl demograf svitavské pobočky Českého statistického úřadu Petr Dědič.

Počet prvňáků v kraji v letech 2007 až 2010:

Tabulka uvádí vývoj počtu žáků prvních tříd v Pardubickém kraji

Zápis 2007/2008 4634 Nakonec nastoupilo 4774

Zápis 2008/2009 4706 Nakonec nastoupilo 4695

Zápis 2009/2010 4649 Nakonec nastoupilo 4790

Zápis 2010/2011 4811 Celkem nastoupí * 5017

vysvětlivka: * předpokládaný počet Zdroj: Krajský úřad Pardubického kraje

21.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Ilustrační foto

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení