Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RETROSERIÁL: Komu poslouží vyprovokované napětí a stávky

Východní Čechy – Co se psalo ve východočeském listu Pochodeň přesně před dvaceti lety? Deník se vrací ke zpravodajství v úterníku 21. listopadu 1989

22.11.2009
SDÍLEJ:

Pochodeň z 21. listopadu 1989.Foto: Okresní státní archiv

Že se něco závažného děje, nemohla ve svém vydání 21. listopadu 1989 „zatlouci“ ani Pochodeň, tiskový orgán východočeského KV KSČ. Nepsala ovšem zpravodajství o vznikajících stávkových výborech studentů. Nepřinesla Prohlášení pracovníků Východočeského divadla v Pardubicích, které vydali v pondělí 20. listopadu a začali se stávkou.
Na titulní straně se objevilo jiné provolání: pracující Východočeského kraje v něm rezolutně odmítají nátlakové akce protisocialistických sil. Autory provolání dnes již zřejmě nikdo nevypátrá. Nicméně tento dokument stojí za přečtení. Je typickou ukázkou bezobsažné komunistické rétoriky. Věty jsou skládány jak ovoce do míchaného kompotu. Je zde použit klasický požadavek „klidu na práci“. Je útočeno na hmotné zájmy občanů.
„Fajnšmekři“ možná ocení i nelogickou stavbu vět.


Jediným ústupkem bylo zveřejněné Prohlášení vedení Výboru československé veřejnosti pro lidská práva a humanitární spolupráci. I z něho však čiší cenzura. Hodnotu měla snad jen věta požadující prošetření událostí z Národní třídy.

„Retroseriál“ Deníku skončí 27. listopadu.


ROZHODNE POCTIVÁ PRÁCE

V Hradci Králové se včera sešel stranickohospodářský aktiv zástupců pracujících, věnovaný rozvoji iniciativy pracujících kraje. Aktivu se zúčastnil člen ÚV KSČ a vedoucí tajemník KV KSČ Otto Liška, členové předsednictva KV KSČ předseda KNV Luděk Teichman, předseda KOR Josef Višňák, předseda KV SSM Miroslav Vostřel a další představitelé stranických, státních a odborových orgánů.

K úkolům Národní fronty
Z jednání OV KSČ v Pardubicích
Výjezdní zasedání okresního výboru KSČ v Pardubicích, které se uskutečnilo v pátek a v sobotu v Kochánovicích, posoudilo současnou společenskopolitickou situaci v okrese a zabývalo se prací komunistů v orgánech a organizacích Národní fronty. Na semináři vystoupil místopředseda ÚV NF ČSR Rudolf Dušek a vedoucí tajemník OV KSČ soudruh Jaroslav Kubínek. (čák)

PROVOLÁNí

účastníků aktivu, zástupců státních podniků k rozvoji pracovní iniciativy ve Východočeském kraji.


My, volení zástupci pracovních kolektivů státních podniků z průmyslu, zemědělsko-potravinářského komplexu, stavebnictví, obchodu, dopravy a místního hospodářství, shromáždění na krajském aktivu k rozvoji iniciativy v nových ekonomických podmínkách, jsme si vědomi vysoké společenské odpovědnosti za splnění hospodářských úkolů.
Naším společným cílem je dosahovat co nejlepších výsledků ve vývoji ekonomiky Východočeského kraje a rozvíjet iniciativu pracujících tak, abychom na všech pracovištích čestně dostáli slovu, které dáváme před XVIII. sjezdem KSČ: „Vyšší kvalitou za uskutečňování cílů přestavby“.
K tomu, abychom mohli zabezpečit náročné úkoly, potřebujeme klid, veřejný pořádek a stabilitu ekonomiky a celého společenského života. Místo toho jsme svědky, jak jsou vyvolávány emoce proti zdravému rozumu. Komu poslouží vyprovokované společenské napětí a stávky? Poctivým pracujícím a občanům rozhodně ne! Proto se vší rozhodností odsuzujeme demonstrace a další nátlakové akce protisocialistických sil a jejich snahy o vyvolání neklidu a narušování veřejného pořádku! Víme, že jsou koordinovány ze zahraničí a sledují likvidaci postavení dělníků a pracujícího člověka, likvidaci našeho společenského řádu.
Ke spokojenému životu nás a našich dětí vede jen jediná cesta, poctivá práce. Podporuje plně prohlášení předsedy vlády ČSR soudruha Františka Pitry.
Obracíme se na všechny občany, pracovní kolektivy, členy BSP, mládežnické kolektivy Východočeského kraje, aby se řídili především hlasem rozumu a odpovědnosti ve vypjatých emocí. Postavme se do čela boje za udržení pořádku na pracovištích, dynamiky výroby a rozvoje pracovní iniciativy!
Zaměřme se na kvalitu a hospodárnost, zvyšování užitných vlastností výrobků, prodlužování záručních lhůt, na zavádění nových výrobků. Postupně odstraňme nedostatkové druhy zboží na vnitřním trhu, včetně zajištění výrobků v nižších cenových relací! Zlepšujme životní a pracovní prostředí! Dejme tak pádnou odpověď všem rozvratníkům a provokatérům!
Poctivou prací vyjádřme podporu politice Komunistické strany Československa. Neboť ta je jedinou politickou sílou, která je schopná důsledně uvést proces přestavby a demokratizace k dalšímu rozvoji a upevnění socialismu.
Soudruzi, kupředu, zpátky ni krok!
V Hradci Králové, 20. listopadu 1989
Účastníci aktivu

Odložena návštěva Egona Krenze

Po vzájemné dohodě mezi ústředním výborem Komunistické strany Československa a ústředním výborem Jednotné socialistické strany Německa se odkládá na pozdější dobu pracovní návštěva generálního tajemníka ÚV Jednotné socialistické strany Německa a předsedy Státní rady Německé demokratické republiky Egona Krenze v ČSSR.

Prohlášení Výboru pro lidská práva a humanitární spolupráci

V posledních týdnech a měsících jsme svědky aktivizace různých vrstev naší společnosti, která svědčí o nespokojenosti s dosavadním průběhem přestavby a demokratizace. Jako každá jiná, i naše společnost je názorově velmi diferencovaná. Tato diferencovanost by neměla vést k násilným konfrontacím, které neodpovídají demokratickým a humanitním tradicím našich národů a národností.
Jsme však znovu svědky zcela opačných přístupů. Události posledních dnů nás vedou k tomu, abychom upozornili na přijaté mezinárodní závazky helsinského procesu v oblasti lidských práv a svobod občanů. Výbor se obrací na státní orgány s žádostí o důkladné přešetření postupu pořádkových sil v uplynulých dnech a žádá o urychlenou aplikaci mezinárodních závazků ve společenské praxi. Jde totiž o zachování základních hodnot socialismu a dodržování socialistické zákonnosti. Vzhledem k závažnosti problematiky výbor se bude těmito otázkami podrobně zabývat na svém nejbližším zasedání.


VČERA V KRAJI
V ÚSTÍ NAD ORLICÍ byla otevřena prodejna družstva umělecké výroby Vamberecká krajka. Prodejna nabízí zákazníkům široký sortiment výrobků z ruční a strojové paličkované krajky – šaty, límce, dečky, obrázky, náhrdelníky. (sj)

#nahled|https://g.denik.cz/17/57/21_listopad_pochoden_noviny_7s7o5475_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/17/57/21_listopad_pochoden_noviny_7s7o5475.jpg|Pochodeň z 21. listopadu 1989.#


Autor: Zuzana Plocková

22.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení