Oficiální název Stadion Arnošta Košťála na svém jednání odsouhlasili zastupitelé města. Návrh jim předložil fotbalový historik a PR manažer FK Pardubice Radek Klier. „Košťál byl považován za největšího donátora SK Pardubice a velkého podporovatele pardubického sportu, vedle fotbalu také například atletiky či volejbalu,“ vysvětlil Klier.

Nový fotbalový stadion prvoligového týmu FK Pardubice v prostorách bývalého Letního stadinu v Pardubicích  je téměř hotov.
Letnímu stadionu chybí koberce nebo wellness. Fotbalisté v únoru vyzvou Slavii

Město hledalo významnou osobnost nejen ze sportovního světa. „Při zvažování pojmenování území stadionu, které je památkově chráněno, a kde západní tribuna navazuje na odkaz své původní podoby ze 30. let, jsme hledali významnou historickou osobnost, jež bude úzce spjata s fotbalem a zároveň bude mít výrazný společenský přesah nejenom pardubického, ale i celostátního významu,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Veselka i Silver A

Pardubáci mají Košťála v paměti jako úspěšného hoteliéra, který provozoval Grand a později Veselku, nebo jako významného člena pardubického protinacistického odboje, jenž se zapojil do sítě organizované velitelem skupiny Silver A. Košťál pak ve 40. letech 20. století navíc působil jako místopředseda fotbalového klubu SK Pardubice.

Podle klubové historie byl Košťál často ve styku s týmem, který hrál na tehdy Všesportovním stadionu, mezi sportovci byl velmi oblíbenou a respektovanou osobností. A tak není divu, že byl v polovině března roku 1942 znovu zvolen do vedení klubu, přestože v tu dobu naplno spolupracoval s odbojem. Právě spolupráce s pardubickým odbojem se mu ale stala osudnou. Život Arnošta Košťála skončil v roce 1942 popravou na pardubickém Zámečku.

Zámeček
Zámeček: Rodinné sídlo se změnilo na popraviště. Od pomsty Němců uběhlo 80 let

„Pojmenování areálu po Arnoštu Košťálovi považujeme za další projev pocty a poděkování za vše, co pro Pardubice udělal,“ popsal Rychtecký s tím, že pojmenování konzultoval nejenom se zástupci pardubického fotbalu, ředitelem Památníku Zámeček Viktorem Janákem, ale i Košťálovou rodinou, konkrétně s dcerou Annou Bekarovou. Právě po konzultaci s rodinou se město rozhodlo pro pojmenování křestním jménem Arnošt, nikoliv Erno, jak je zažito v souvislosti s pojmenováním ulice nebo základní školy.

„Historie, která je se stadionem a jménem Arnošta Košťála spojena, si opravdu vážíme a je to za nás velmi hezká a důstojná připomínka této osobnosti, která přispěla k rozvoji pardubického fotbalu,“ dodal za klub FK Pardubice předseda představenstva Vladimír Pitter.

Návrat domů

V současné době stavbaři dokončují práce s cílem otevřít stadion na první jarní ligový zápas klubů FK Pardubice a SK Slavia Praha, který se odehraje 4. února 2023. Kapacita stadionu bude 4600 diváckých míst, z toho 600 na historické západní tribuně. „V případě potřeby bude možno v dalších letech přístavbami nových tribun zvýšit kapacitu stadionu na 6,5 tisíce až 8 tisíc míst,“ připomněla mluvčí města Iveta Koubková. Hotové je také tréninkové hřiště s umělým trávníkem.

Historický design

Letní stadion je z roku 1931, navrhli ho architekti Karel Řepa a Ferdinand Potůček pro první celostátní výstavu tělesné výchovy a sportu v Pardubicích. Současná podoba fotbalového stánku by se měla blížit té původní.

„Jedná se o první sportovní zařízení, které se v Česku staví jako Design & Build. To znamená, že jako dodavatelé stavby ji nejen stavíme, ale také architektonicky navrhujeme a projektujeme,“ uvedl Dušan Čížek, člen představenstva dodavatelské firmy Porr. Jako připomínku na původní design firma zachovala například výrazná kulatá okna na budově šaten.

Další památkou v bezprostřední blízkosti stadionu je Brána borců, kterou stavební firma kvůli rozhodnutí památkářů zachovala. Východní tribuna se tak musela rozdělit, aby vznikl průhled, ve kterém se tyčí pardubická připomínka funkcionalismu. Tu město kvůli nedostatku peněz prozatím neopravuje, takže připomíná spíše ruinu.

Nákupem pamětních mincí mohou lidé podpořit opravu Larischovy vily.
Nákupem limitované edice pamětních mincí mohou lidé přispět na opravu Zámečku

Arnošt Košťál se narodil 26. června 1904 v Polici nad Metují jako syn hostinského. V roce 1910 přišel šestiletý Erna do Pardubic, kde si jeho otec pronajal hotel Veselku. V roce 1938 převzal Košťál vedení hotelu po svém otci. Když se v Pardubicích objevili parašutisté ze skupiny Silver A, byl Arnošt Košťál jedním z prvních spolupracovníků. Dne 2. července 1942 byl na pardubickém Zámečku zastřelen spolu s jednačtyřiceti odbojovými spolupracovníky.