Scénář není nijak nový, počet jeho opakování však postupem času narůstá. Cizinecká policie zachytává čím dál více falšovaných dokladů. Nejinak tomu bylo i při poslední razii, kterou nyní policisté zveřejnili. Při předem připravené akci se jim podařilo zadržet sedm cizinců s padělanými doklady.

"V těchto konkrétních případech se jednalo o občanské průkazy Litvy nebo Polska, na nichž byla uvedená smyšlená a neexistující jména. Přes vnější hranici do Evropské unie (EU) však cizinci cestovali na svůj skutečný národní biometrický pas. Poté, co se tito lidé dostali na území České republiky ale zneužili bezvízovou dohodu, která jim umožnuje pobyt na území členských států EU na 90 dní k tomu, aby nelegálně vstoupili na český trh práce a pod smyšlenou identitou se nechali zaměstnat," uvádí šéf cizinecké policie v Pardubickém kraji Martin Demek.

Alarmující je to o to víc, že policisté sedm cizinců zadrželi v potravinářské firmě. Pakliže tam nebyl problém se zaměstnáním osob na smyšlená jména, lze zřejmě i pochybovat o korektní zdravotní prohlídce, která je v takovém provozu povinná.

Policisté s cizinci zahájili řízení o správním vyhoštění, zatímco zůstanou zajištěni. Čeká je řízení o zákazu vstupu do zemí EU, kdy tato doba může být až pětiletá. "Současně je proti cizincům vedeno i trestní řízení ve věci padělání a pozměnění veřejné listiny, za což jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na 3 roky, nebo zákaz činnosti," uvedla mluvčí pardubické policie Iveta Skupien.

"Za padělky dokladů platí cizinci různé částky. Řádově se můžeme pohybovat ve stovkách eur. Padělky v tomto případě byly nově vyrobené. Pro cizince zřejmě byly dostatečně věrohodné, našim policistům ale bylo na první pohled jasné, že jde o padělky. Trend těchto záchytů navíc narůstá. Na řadu míst už jezdíme téměř najisto," dodává Martin Demek.

Samozřejmě nešlo o jedinou kontrolu těchto dní. Několik opakovaných kontrol ubytoven provedli policisté také na Chrudimsku a na Pardubicku v ubytovnách. "K týmu policistů z cizinecké policie se připojil i psovod se psem vycvičeným na vyhledávání drog a kriminalisté se specializací na drogovou problematiku. V jednom z pokojů, kde byl toho času ubytován občan balkánského státu EU, pes označil podezřelý nález," uvedla policejní mluvčí. Marihuany bylo tolik, že to stačilo rovnou na zahájení trestního řízení. Dále se policistům podařio zatknout dvě osoby, na které byl vydán příkaz k zatčení pro majetkovou trestnou činnost a k tomu dalšího cizince, který zde již neměl platné povolení k pobytu. Zatčení cizinci byli eskortováni k soudu, těm bez oprávnění k pobytu uloží cizinecká policie správní vyhoštění, jehož délka může být až 3 roky.

Policisté v Pardubickém kraji provedli za první polovinu listopadu 60 kontrol. Od počátku roku to bylo již 900 pracovišť. V jednom případě přímo před krajským ředitelstvím policie na stavbě bytového domu, kdy policisté pochytali hned 16 ilegálně pracujících.

Pardubická cizinecká policie od začátku roku zkontrolovala téměř 28 000 cizinců při více než 10 000 pobytových kontrolách. S 225 cizinci zahájila řízení o správním vyhoštění a 41 případů bylo řešeno v trestněprávní rovině. Z 8773 prověřených dokladů policisté odhalili 87 padělků.