Jak vstup u obchodního centra Grand, tak schodiště u Zelené brány chtěla radnice zakrýt a osadit květináči. Nyní ale musela od tohoto záměru, s nímž už počítal i rozpočet města, odstoupit. Plán smetl ze stolu projektant, podle něhož by zakrytí vstupů mělo fatální vliv na technický stav, který je už nyní velmi špatný. „Kdybychom zakryli schodiště, přiblížilo by se to rozhodnutí o totální devastaci a rovnou bychom to mohli zasypat, takže jsme od záměru upustili,“ konstatoval Kvaš.

Problémy by způsobila vlhkost, která je už nyní dost vysoká, jelikož do podchodu zatéká. „Vlhkost a nemožnost cirkulace vzduchu by mohly podchod dostat do stavu, že by byl neopravitelný,“ oznámil Kvaš. Kvůli havarijnímu stavu je podchod čtyři roky zavřený, město ale stále uvažuje o opravě.

Rozhodnutí ale brání vleklý soudní spor s majitelem restaurace, která před lety v podchodu našla zázemí. „Předmětem sporu je náhrada za předčasné ukončení podnikání a investice do objektu,“ upřesnil mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek. Město ale doufá, že soud rozhodně ještě letos.

Poté bude muset vedení radnice říct, co se s podchodem bude dít. Možností je hned několik. Jedna z nich by mu navrátila původní funkci. „Je možnost podchod obnovit, případně opravit i nebytové prostory, někdo by tam tak znovu mohl provozovat třeba restauraci nebo obchod,“ navrhl náměstek primátora Kvaš.

Podchod by tak opět sloužil chodcům, kteří by se díky němu vyhnuli jednomu z nejfrekventovanějších přechodů ve městě, kde musejí dlouze čekat na zeleného panáčka.

KONEC ČEKÁNÍ? BUDE NOVÝ SEMAFOR

„Dnes tam chodec často musí stát déle než dvě minuty, dokud mu nenaskočí zelená. Intervaly jsou neodpovídající, ale bohužel s nimi nejde hýbat, protože semafor je přímo napojený na světelnou signalizaci u elektrotechnické školy,“ řekl náměstek.

To by se ale ještě letos mělo změnit, jelikož při rekonstrukci světelné signalizace dostane semafor vlastní řadič, který umožní lidem přecházet častěji. „Třeba zjistíme, že podchod ani nebude potřeba,“ dodal Kvaš. Další možností totiž je i zasypání podchodu a jeho trvalé zrušení.