Návštěvníci se mohli podívat, co všechno je potřeba zachránit a zprovoznit, aby milovníci historických vozidel mohli vyrazit s opravdovými unikáty našich předků do ulic. Dozvěděli se i čeho bylo třeba, aby se daný stroj rozjel a začal fungovat.

„Je potřeba lidská síla, spousty potu, jelikož díly nejsou zrovna lehké, jsou totiž většinou z litiny, takže se na materiálu nešetřilo, a hlavně je vše potřeba očistit, rozchodit. Díly, které chybí, poshánět nebo vyrobit nové,“ řekl Tomáš Doležal, pořadatel výstavy.

Tradiční turnaj v malé kopané.
Hasiči z Horní Rovně nezahálejí. Uspořádali turnaj v malé kopané

Na své si přišli i ti nejmenší, jelikož jim pořadatelé připravili dětský koutek, kde se dostatečně vydováděli. Především je ale přilákala mašinka, kterou se projeli po celém areálu.

„Dnes tu předvádíme traktory Svoboda DK 12, které byly nejvíce rozšířené mezi drobneými zemědělci,“ Deníku řekl Josef Petr, vnuk Václava Svobody, konstruktéra traktorů.

Značně navštěvovanou ukázkou bylo strojové mlácení obilí a předvádění jednotlivých částí strojů, které se pořadatelům podařilo dát do provozu.

„Jsem tu už po třetí a moc se mi to líbí. Stále tu totiž nacházím něco nového,“ řekl pan Martin z Chocně.

Na akci dorazili vystavovatelé z celé České republiky, ale i ze zahraničí.