A ten letošní nápad se učitelům nelíbí ani v nejmenším. Mají však velkou šanci, že skončí v propadlišti dějin stejně jako řada předcházejících.
Podle jednoho z návrhů reformy by správa škol přešla kompletně ze státu na kraje. Ty by pak rozhodovaly prakticky o všem. Od výměn ředitelů škol až po mzdy učitelů.

„Zásadně s tím nesouhlasím. a stejné stanovisko má naprostá většina kantorů z Královéhradeckého kraje. Nechceme, aby v Česku vzniklo namísto jednoho hned 14 školských systémů. Tedy tolik, kolik tu máme krajů. Celá Evropa jde směrem přesně opačným,“ zlobí se šéfka krajských školských odborů Růžena Rýglová.

Platy půjdou dolů

Podle většiny Deníkem oslovených učitelů by si měl stát udržet nad školstvím základní kontrolu. A tedy i rozhodování o penězích. Protože bez finančních pák nezmůže nic.

„Nechci se dočkat toho, aby děti třeba z Hradce Králové nemohly jít studovat střední průmyslovou školu do Liberce jen proto, že tatÁž je v Hradci také,“ dodala Rýglová.

Naráží tím na současné problémy s vynucováním spádovosti základních škol. Praxe je dnes totiž taková, že obce požadují peníze od okolních vesnic za každého žáka, který tam dojíždí do školy. A ty se pochopitelně brání.

„Výsledkem reformy by rovněž byly obrovské rozdíly v kvalitě vzdělání. Peníze navíc nepůjdou z kraje do obcí rovnoměrně, ale podle toho, kdo bude znát kterého krajského úředníka. A o platech ani nemluvě. Když Královéhradecký kraj převáděl nemocnice na akciovky, také sliboval, že doktoři nepůjdou s platy dolů. A jakpak to dopadlo?“ podotkla středoškolská učitelka Zdeňka Malenská z Pardubic.

Nejsme pošťáci!

Podle odborářů by hádky o peníze nabraly u středních škol obřích rozměrů. V důsledku by na ně doplatili samotní rodiče a děti. Zatímco zřizovatelem základních škol jsou obce, střední spravují kraje.

Kraje, které se naopak na převedení škol pod svou správu těší, podobné obavy odmítají. „Ano, o platy se bojí ti, co mají strach oprávněný. My totiž chceme dobré učitele odměnit. A ne podle rovnostářských tabulek, které nalajnují od stolu úředníci v Praze,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.

Kraje jsou rozzlobené, že nyní mají v penězích pro školy roli pouhého pošťáka. Na střední i základní školy jen přeposílají prostředky ze státu bez práva je přerozdělovat podle svého svého uvážení.

Ministryně se obává chaosu

„Jen aby namísto krajských úředníků o penězích určených na školství nakonec nerozhodovaly nepoměrně silnější betonové a energetické lobby,“ řekl ředitel Základní školy v Krouné na Chrudimsku Josef Kyncl.

To je největší obava odborářů: pokud kraje dostanou volnou ruku v rozdělování peněz do školství, kdo zaručí, že budou skutečně dobře využity?
„Jako nemůže mít Česko 14 armád, tak přece nejde zřídit 14 vzdělávacích systémů,“ odmítla vládní návrh daňových změn i ministryně školství Dana Kuchtová.

Odboráři hrozí také poklesem mezd učitelů po vzoru krajských nemocnic transformovaných na akciové společnosti. K těmto obavám mají i jiný důvod: dnešní celostátní odbory mají mnohem silnější pozici, než–li bude mít čtrnáct samostatných krajských odborových buněk. Každá z nich totiž bude bojovat se svými místními problémy. Protože co kraj, to jiný školský systém včetně mezd, varují kantoři.

„A ať se to někomu líbí nebo ne, úroveň mezd a kvalita vzdělávání spolu souvisí,“ dodal Kyncl. Reforma sice nepředpokládá zrušení státního platového systému, panují však obavy, že učitelé budou zařazováni do nižších platových tříd a sníží se jim příplatky. Třeba příští rok mají platy vzrůst jen o 1,5 procenta.

„Přenos pravomocí povede ke klientelismu. Školy budou tak bohaté, jak moc bude jejich ředitel znát krajské zastupitele,“ řekl šéf školských odborů František Dobšík.

Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání odmítlo navrhované změny 69 procent zástupců škol. Petici proti reformě podepsalo už 65 tisíc kantorů.