Pardubické městské obvody byly vždy výbušným tématem. V posledních dnech hladinu rozvířila zpráva, že obyvatelé šestého městského obvodu jsou připraveni vyvolat referendum o odtržení od krajského města.
Rozdělení Pardubic do obvodů bylo jedním ze stěžejních témat v komunálních volbách v roce 2010.
Pardubičtí politici se tehdy rozdělili na dva tábory – nejhorlivějším přívržencem obvodů byla ODS, proti nim se naopak vyhrazovali především Pardubáci.

Klid zbraní nyní narušila primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice), která na snahu Svítkova a okolních částí zareagovala prohlášením, že uspořádat referendum je právo městského obvodu, do kterého město nebude zasahovat. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Znepokojená ODS

„Jsme znepokojeni postojem města k otázce městských obvodů a jejich kompetencí. Zastupitelstvo na svém květnovém jednání nepřijalo usnesení navrhující vytvořit pracovní skupinu, která by se touto problematikou zabývala. Dnes jsme svědky toho, jak městská část usiluje o samostatnost," uvedl Vítězslav Štěpánek, který je v čele pracovní skupiny, kterou ODS sestavila právě k problematice městských obvodů.

„Chceme vyzvat všechny zastupitele a vedení města, aby nepodceňovali současnou situaci. Je třeba jednat s přípravným výborem místního referenda ve Svítkově a zabránit  odtržení této oblasti od města. Reálně totiž hrozí, že další okrajové části začnou také uvažovat o samostatnosti, a naše krajské statutární město začne ztrácet jak na své velikosti, tak na svém významu a důvěryhodnosti," dodal Vítězslav Štěpánek, který šéfuje třetímu městskému obvodu.

Integrita města

Ze snah pardubické „šestky" nejsou nadšení ani zastupitelé za ČSSD.
„Neztotožňujeme se se záměrem odtržení Městského obvodu Pardubice VI od města. Sociální demokracie vždy podporovala integritu města ve stávajících hranicích a věříme, že společným korektním jednáním mezi městem a obvodem dojde ke vzájemné dohodě," nechal se slyšet šéf zastupitelského klubu ČSSD Jakub Rychtecký.