Současná radniční koalice má za sebou dobu hájení a nyní může očekávat od opozice kritiku za každý neuvážený krok. Zatímco komunisté jsou prozatím ke koalici pod vedením primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové (Sdružení pro Pardubice) smířliví, ODS už přichází s prvními připomínkami.

„Řekl bych, že vedení města se v současnosti ještě stále hledá. Vždyť kromě primátorky tam jsou samé nové tváře. Po volbách jsme koalici nechtěli zasahovat do práce, teď je ovšem chceme kontrolovat mnohem bedlivěji,“ nechal se slyšet nový předseda pardubické oblastní rady ODS Jiří Lejhanec.

Chybí prohlášení

Lejhancovi na koalici vadí například to, že dosud nevypracovala programové prohlášení.

„Právě podle programového prohlášení je potřeba vedení města hodnotit. Podle mého názoru zatím moc nefunguje komunikace uvnitř vedení města.

Navíc se ukázalo, že kritika, kterou nás někteří zahrnovali před volbami byla jen prázdná hesla,“ podotkl Lejhanec. Jako příklad uvádí rekonstrukci Plaveckého areálu Pardubice, na které před volbami nenechala ČSSD či sdružení Pardubáci nit suchou.

„Teď už od nich slyšíte, že ten projekt je vlastně dobře udělaný a cena odpovídá,“ dodal Lejhanec.

Současné vedení města chce prý být k opozici otevřenější, než bylo dosud v Pardubicích zvykem.

„Dřív nebylo zvykem, že by vedení města dávalo důležité materiály ke schválení opozici. My ale chceme být otevřenější,“ vysvětlil před časem náměstek pardubické primátorky Martin Bílek (SPP).

Podle neúspěšného kandidáta na primátora Alexandra Krejčíře (ODS) je ale proklamovaná otevřenost spíše alibismem.

„Vládnoucí koalice by měla přicházet s řešením. My jim přece nebudeme radit! Vím, že jsme byli kritizování, že málo komunikujeme s veřejností. My proti diskuzím s občany nejsme, ale musí se to dělat s mírou. A ne jako situace kolem Památníku osvobození, která se zbytečně rozdmýchala. Je potřeba to řešit bez emocí,“ konstatoval Alexandr Krejčíř.

KSČM je smířlivá

Druhá opoziční strana KSČM je o poznání smířlivější a současnou vládní koalici hodnotí zatím víceméně kladně.

„Zatím se konalo pět zasedání zastupitelstva a všechna se nesla v pracovním duchu. Když se třeba diskuze kolem Dostihového spolku Pardubice vyostřila, tak ji primátorka správně ukončila. Tato koalice za sebou bohužel táhne věci, které se měly řešit ještě za minulého vedení,“ řekl volební lídr komunistů Pavel Studnička s tím, že ze strany současného vedení města necítí žádnou ideologickou předpojatost vůči své straně.

„Je obtížné je nyní hodnotit, ale domnívám se, že toho zatím o moc víc udělat nemohli. Výrazné chyby jsme zatím nezaznamenali, to bychom se ozvali,“ sdělil Pavel Studnička.

Lukáš Dubský