Revitalizace Letního stadionu v Pardubicích je již dlouhé roky kontroverzním projektem. Zatímco v létě se fanoušci a fotbalisté radovali, že bylo konečně vypsáno výběrové řízení na zhotovitele, radní města ho nyní zrušili. „Chodilo nám množství dotazů, až jsme se v tom začali cyklit, nakonec přišly námitky, kdy firmy měly pocit, že to není možné takto postavit. Vyhodnotili jsme, že riziko toho, že skončíme až na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je tak vysoké, že pro nás bude lepší vypsat nové výběrové řízení,“ vysvětlil náměstek pardubického primátora Jan Nadrchal (ANO).

Podle mluvčího radnice Radima Jelínka jsou doplňující dotazy nebo námitky u tohoto typu výběrového řízení zcela běžné. „Princip zadání totiž zní: vyprojektuj a postav tak, aby stadion splnil požadavky zadavatele. Požadavek zadavatele zní: postavit takový stadion s takovou kapacitou, která splní podmínky dané od UEFA pro zvolenou kategorii stadionu,“ popsal Jelínek s tím, že se jedná jen o dotazy k technickým podmínkám. Radnice chce tendr vypsat co nejdříve znovu, podle Nadrchala se přihlásí stejné firmy, které posílaly dotazy.

Stadion se do území nevejde

Jedna z firem ale zpochybnila, že je možné stadion za tuto cenu postavit. „Uvedená maximální nepřekročitelná cena je podle našeho podrobného ocenění nereálná,“ napsali zástupci firmy v dotazu a navrhli řešení. Mezi nimi bylo například osazení pevných sedadel místo sklopných sedaček.

Téma sedaček se v dotazech ale objevovalo častěji. Zájemci například upozornili na to, že v dokumentaci se počítá s pevnými sedačkami, ale v zadání už jsou sklopné. Město poté muselo potvrdit, že trvá na sedačkách sklopných, čímž zájemcům radost moc neudělalo. Ti totiž odvětili, že sklopné sedačky zaberou více prostoru, bude muset dojít k rozšíření tribun a v tu chvíli se projekt do území nevejde. „Zadavatel požaduje sklopné sedačky a dodržet základní parametry vydaného územního rozhodnutí. Jsme přesvědčení, že není možné splnit oba požadavky najednou,“ vysvětlila neznámá stavební firma.

„Projekt se tady dlouhodobě prodává jako naprosto perfektní, ale výběrové řízení díky profi stavebním firmám ukázalo, že tak, jak je stadion naprojektovaný, se nedá postavit,“ řekl zastupitel Karel Haas (ODS), který patří mezi odpůrce projektu. „Dlouhodobě upozorňujeme na to, že je projekt naprosto tristně připraven,“ dodal Haas.

Kdo udělal chybu? Fanoušci o sobě chtějí dát vědět

Firmy také upozornily na nesrovnalosti v rozměrech území, kde má stadion stát. Úředníci pak museli zadání upravovat, jelikož v původním znění 150 metrů dlouhý prostor o 35 metrů zkrátili. Dvouměsíční lhůta pro odevzdání nabídek se tak kvůli dotazům protáhla téměř o měsíc, poté město tendr raději zrušilo.

„Celou dobu jsme byli ujišťováni, že vše běží, jak má, ale z tohoto rozhodnutí rady jsme rozčarováni. Pokládám si otázku, kdo udělal chybu při zadávání parametrů výběrového řízení, která vedla radu až k jeho zrušení,“ poznamenal majitel FK Pardubice Vladimír Pitter. Jeho klub totiž dosáhl na první fotbalovou ligu, kvůli absenci důstojného stadionu ale musí své domácí zápasy hrát v pražském Ďolíčku.

A neklidní jsou samozřejmě také fanoušci. „Neustálé posouvání termínu otevření obálek nám dávalo záminku si myslet, že je s podmínkami výběrového řízení něco v nepořádku. Čas fotbalovému klubu dochází a licence na příští sezonu je v ohrožení, tím pádem i celý pardubický fotbal. Fanoušci klubu situaci bedlivě sledují a jsme připraveni opět zmobilizovat síly a dát o sobě vědět,“ připomněl zástupce Ultras Pardubice Vít Lazar.

Podle města by ale ke zdržení projektu dojít nemělo, pokud nové výběrové řízení proběhne hladce. „Město nyní nemá důvod obávat se, že dojde ke  zpoždění, které by případně ohrozilo budoucí fotbalovou sezonu. Vše směřuje k tomu, že rekonstrukce začne v probíhající sezoně,“ ujistil primátor Martin Charvát (ANO).

Nové výběrové řízení budou schvalovat radní 22. října, firmy pak budou mít na podání nabídky už jen 30 dní. Jeho výsledek bude muset projít ale ještě zastupitelstvem, kde by mohl projekt narazit. Kvůli koronaviru, který dostává města do složitých finančních situacích, začínají politici mluvit o velkých škrtech.