Nájemce Výstavního centra a společenského centra Ideon Petr Vašíček včera na oficiální tiskové konferenci naznačil, že někteří členové vedení Pardubic v čele s primátorkou Štěpánkou Fraňkovou (Sdružení pro Pardubice) a jejím náměstkem Jiřím Rozinkem (ČSSD) si, ať už přímo nebo nepřímo, řekli o „všimné“.

Chce primátorka zlikvidovat výstavy?

„Loni v dubnu jsem šel za tehdejší náměstkyní primátora Fraňkovou s tím, že bychom se měli v Pardubicích konečně dohodnout, protože vystavovatelé nás mají za blázny, že děláme v Ideonu a ČEZ Areně v jednom měsíci dvě výstavy na podobné téma. Fraňková mi na to řekla toto: ,Vy nikomu z nás nic neplatíte, takže my klidně výstavnictví v Pardubicích zlikvidujeme. Když z toho nemáme my, tak nebudete mít ani vy’,“ pravil Vašíček, který má kvůli Ideonu spory s radnicí už šest let. Společenské a výstavní centrum má od města pronajaté na 99 let. Konflikty se týkají jeho odprodeje, oprav a nájemní smlouvy.

Současná pardubická primátorka Štěpánka Fraňková však jeho obvinění rázně popřela. „Já chci zničit výstavnictví? Pan Vašíček lže. Jsem rozhodnuta na něj podat trestní oznámení. Vůbec nechápu, že něco takového mohl říct. Nikdy jsem ho o nic, co tvrdí, nežádala. Je to naprostá nehoráznost a budu jen ráda, když policie celou tuhle záležitost vyšetří tak, jak má,“ reagovala Fraňková.

Z korupce Petr Vašíček obvinil i náměstka pardubické primátorky Jiřího Rozinka.
„Když jsem chtěl za minulého vedení města koupit Ideon, podali mi všichni tehdejší náměstci u primátora Demla ruce na 16,5 milionů,“ prohlásil Vašíček. Cena se poté prý zvedla ještě o dva miliony.

„Souhlasil jsem s tím za podmínky, že pět milionů půjde na pětiletou splátku, abych tuto částku mohl investovat do zateplení objektu. Řekl jsem, že 18,4 milionu korun je maximum a že za Ideon nedám ani o korunu víc. Věděl to i Rozinek. Ten najednou navrhl zvýšení ceny za Ideon na 19 milionů, což může svědčit o tom, že zbývajících šest set tisíc korun chtěl do vlastní kapsy,“ uvedl Vašíček.

„Je to absolutní a nehorázná lež. Přiznám se, že je to poprvé, kdy se mi něco takového stalo, takže ani pořádně nevím, jak mám reagovat. V každém případě podám žalobu a budu žádat prošetření, vysvětlení, omluvu a všechno, co s tím souvisí. Chápu, že člověk ve veřejné funkci může být vystaven takovým podlým útokům, pokud se drží svých zásadových postupů,“ řekl Rozinek. Ten prý Vašíčka viděl asi třikrát v životě.

„K Ideonu mám stejný postoj už od začátku. Uzavřená nájemní smlouva s panem Vašíčkem je pro město nevýhodná. Odmítám objekt prodávat za nižší než tržní cenu, která se blíží k padesáti milionům korun,“ doplnil náměstek pardubické primátorky.

Rozinek: „To může říct jen psychopat“

„Přiznám se, že by se mi teď osobně ani nechtělo s panem Vašíčkem jednat. Takové výroky, které pronesl, by snad mohl říct jenom psychopat,“ vyjádřil se Jiří Rozinek.

Na stranu svých kolegů se postavil i náměstek primátorky Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice), který má problematiku Ideonu ve své gesci. „Nedokážu si představit, že by mí kolegové na něco takového, co naznačuje pan Vašíček, vůbec pomysleli,“ nechal se slyšet Martin Bílek.

„V případě, že celou záležitost začne vyšetřovat Policie České republiky, budu se jí snažit pomoci s radostí a láskou,“ podotkl nájemce Ideonu, v jehož šuplíku se prý za posledních šest let nahromadila řada zajímavých věcí.

Nájemce Společenského a výstavního centra Ideon Petr Vašíček včera prohlásil, že existuje nahrávka se slovy dnešní pardubické primátorky Štěpánky Fraňkové, kde měla údajně říct, že klidně zlikviduje výstavnictví v Pardubicích. „ODS tu nahrávku má a svého času jsem ji měl i já,“ pravil Vašíček.
„Že by ODS měla k dispozici nějakou tajnou nahrávku, mi přijde absurdní. Nařčení, že po něm paní Fraňková s panem Rozinkem chtěli úplatek, bude muset pan Vašíček dokázat. Pokud má nějaké důkazy, sem s nimi. Jsou to závažná obvinění,“ sdělil zastupitel města za ODS a bývalý náměstek pardubického primátora v minulém volebním období Alexandr Krejčíř.

Petr Vašíček prý v minulosti zveřejněním nahrávky nechtěl zasahovat do politického dění. „Z ČSSD, kterou jsem pomáhal v Pardubicích zakládat, mne vyhnali, že jsem příliš velký pravičák. Pak jsem odmítl vstoupit do ODS, což byl možná i důvod začátku antivýstav na zimním stadionu,“ vyjádřil se nájemce pardubického Ideonu, který narážel na to, že výstavy v ČEZ Areně se konaly v termínech tradičních výstav v Ideonu.

„Těžko by si snad někdo mohl myslet, že jediný pan Vašíček by v našem devadesátitisícovém městě mohl mít exkluzivní právo například na pořádání výstav. Myslím si, že konkurence je zdravá, ČEZ Arena multifunkční a je správné, že pořádá i takovéto akce,“ komentovala Vašíčkova slova Fraňková.
„Jestli měl pan Vašíček představu, že zakážeme ostatním pořádat výstavy jinde jen proto, aby měl Ideon exkluzivitu, tak tomu, přiznám se, nerozumím,“ doplnila pardubická primátorka.

„Žijeme v době volné soutěže a volného obchodu. Myslím si, že v ČEZ Areně je těch výstav málo. Dovedu si představit, že bych ji tam mohlo být klidně víc,“ podotkl náměstek primátorky Martin Bílek.

Ten odmítl i tvrzení nájemce Ideonu, že mu město záměrně hází klacky pod nohy i v případě třetí etapy zateplení objektu. „Pokud město jako majitel nedá svůj souhlas s tímto projektem, propadne evropská dotace ve výši pěti milionů korun,“ informoval novináře Petr Vašíček.

„Do objektu zatéká a je třeba, aby se o něj majitel řádně staral,“ zdůraznil nájemce Ideonu, který dal radnici do konce září lhůtu na vyřešení všech vzájemných sporných bodů a na souhlas se stavebními pracemi. Jinak se obrátí na soud. „Prvního října půjde první žaloba na znehodnocení investice nájemce a uložení povinnosti pronajímatele investovat do oprav týkajících se stavební podstaty nemovitosti,“ uzavřel.

Lenka Štěpánková