Padesátiletá žena z Orlickoústecka se stala obětí podvodu. Na internetu objevila reklamní inzerát týkající se investování do české energetické společnosti, ve kterém vyplnila své kontaktní údaje. Během několika minut ji kontaktoval e-mailem neznámý pachatel. Následně se ozvala telefonicky neznámá žena s tím, že si musí založit účet u jejich společnosti a za 2500 korun ho aktivovat.

„Druhý den ženě zavolal 'makléř', který ji přesvědčil, aby si vzala od banky půjčku ve výši 936 000 korun a sliboval jí výhodné zhodnocení," popsala tisková mluvčí policie Pardubického kraje Andrea Muzikantová. Neznámý muž dále požadoval stažení nejen aplikace umožňující vzdálený přístup, ale i mobilní aplikace, ve které si založila účet. Na ten ve dvou platbách podle instrukcí zaslala 38 000 eur a začalo „obchodování“.

Pardubická nemocnice. Ilustrační foto.
Muž v Pardubické nemocnici hrozil ošetřovatelce pěstí. Chtěl se dostat pryč

Žena podle instrukcí prováděla platební operace a převody na zahraniční měny a muž ji prostřednictvím vzdáleného přístupu naváděl. Po necelých dvou týdnech žena zažádala o vyplacení základního kapitálu, který přesáhl částku 900 000 korun. I tato transakce ovšem vyžadovala zaplacení poplatku ve výši 2500 eur. Žena peníze na účet poslala, ale k vyplacení finančních prostředků nedošlo. Obrátila se proto na policisty v Lanškrouně.

„Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který pachateli v případě pravomocného odsouzení hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest," informovala policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

Peníze skončily ve virtuální peněžence

O více než milion korun přišel i 48letý muž, který se obrátil na pardubické policisty. Neznámý pachatel ho o peníze připravil pod záminkou investování do kryptoměn. Poškozený podle pokynů prováděl finanční transakce, podvodník ho naváděl rovněž za pomoci stažené aplikace pro vzdálený přístup. Peníze v tomto případě skončily ve virtuální peněžence, ze které je pachatel odčerpal.

Riskantní jízda může stát osmapadesátiletého muže řidičák.
Muž se řítil rychlostí 161 kilometrů v hodině. Může přijít o řidičák

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě prokázání viny hrozí pachateli trest odnětí svobody na 5 až 10 let nebo propadnutí majetku.

„V souvislosti s těmito případy opět apelujeme na občany, aby při investování byli obezřetní, nikdy nestahovali aplikace, které umožňují podvodníkům vzdálený přístup k jejich počítačovým či mobilním zařízením, a nesdělovali nikomu své osobní údaje ani informace ke svému internetovému bankovnictví," upozornila za policisty Andrea Muzikantová.