Poslední rozloučení se zesnulým se nemusí konat pouze v krematoriu nebo v kostele.
V nabídce některých pohřebních služeb si lze pro obřad vybrat třeba i romantické místo pod širým nebem.
Mezi takováto místa patří i prostor pod platanem v choltickém zámeckém parku, jenž běžně slouží k pořádání svatebních obřadů. Ohledně konání smutečních obřadů se strhla velká hádka na sociálních sítích. Choltičtí zastupitelé tedy na čas možnost konání pohřbů v parku pozastavili. Na posledním zasedání ovšem rozhodli, že poslední rozloučení v zámeckém areálu umožní.
„Zastupitelstvo na svém veřejném zasedání odsouhlasilo, že smuteční obřady se budou v parku konat. Pro bylo sedm zastupitelů, proti čtyři. Pohřební služba na konání smutečních obřadů upozorní ze všech možných přístupových stran," uvedla choltická zastupitelka Vendula Fižová, která na celý problém upozornila poté, co se jí ozvali znepokojení občané. Těm se zdály smuteční obřady na místě, kam běžně chodí pejskaři či rodiče s dětmi, nevhodné.
Objevily se ale i opačné názory. Jejich pisatelé míní, že smrt je přirozeným završením života a nemá smysl odsouvat ji kamsi do ústraní. Stejně to vidí i starosta městyse Tomáš Bolek. „Může vidět dítě s matkou smuteční obřad? Může. Maminka zde má příležitost vysvětlit svému potomkovi, že se lidé rodí, žijí a také umírají. Je to přirozený koloběh života," sdělil starosta.
Pro městys Choltice mají smuteční obřady v zámeckém parku jednu další výhodu. „Musím připomenout i to, že 1500 korun, inkasovaných od pohřební služby, se hodí pro běžnou údržbu parku," dodal starosta Tomáš Bolek.
Názory choltických občanů byly v tomto ohledu velmi rozpolcené. Některým třeba vadilo, že se poslední rozloučení konají na stejném místě jako svatby.
„Když jsem to slyšela, myslela jsem si, že je to hloupý vtip. Nevím, jestli bych se chtěla vdávat na místě, kde se konají i poslední rozloučení," uvedla třeba jedna z diskutujících na sociálních sítích.
Kaple také hostí svatby i pohřby
Ale pořádat v jednom místě svatby a pohřby není zas tak neobvyklé.
„Z mého pohledu je smrt součástí života, tak jako svatba! A pro ty, co jsou pohoršeni – svatba a pohřeb v kapli je nepohoršuje? Je to přeci také jedno místo," podotkl choltický kastelán Lukáš Rychtecký.
Podle kastelána navíc smuteční rozloučení neprobíhají na totožném místě jako svatby. „Hudba nikoho neruší, je tam pár židliček s černou mašlí. Všichni v tichosti truchlí, za 40 minut tam už nikdo není," popsal průběh smutečních rozloučení Lukáš Rychtecký s tím, že podle jeho názoru takový obřad nikoho nepohoršoval.
Jsou ale i lidé, kterým náhodné setkání s pohřebním obřadem uprostřed zeleně není příjemný. „Upřímně si to při procházce s kočárkem nedokážu představit. Představa, že narazíme na pohřeb, je silně nepříjemná, zvlášť když by se člověk trefil přímo do samotné smuteční řeči," myslí si Michaela Studená.
Zazněly i názory, že by přítomnost náhodných návštěvníků mohla být nepříjemná i pro pozůstalé.
„Pokud nevadí smutečním hostům, že je budou při obřadu okukovat cyklisté a návštěvníci parku, tak je to asi v pořádku. Nevím, proč by měl mít kdokoli včetně dětí šok z pohledu na rakev," poznamenal Vojtěch Pavelčík.
Pohled na rakev nebyl neobvyklý
Pohled na rakev dřív nebyl až tak neobvyklý, častější byly totiž smuteční průvody přes celou obec.
„Vzpomínám si, že dříve Cholticemi běžně procházely smuteční průvody – přes celou obec. S hudbou a vším, co k tomu patří. A nevybrali jsme si, že půjdou nebo nepůjdou zrovna kolem našeho baráku. Prostě tudy vedla cesta na hřbitov, tak tudy šli. Teď to už tak časté není, nebo to dokonce není k vidění téměř vůbec," nechala se slyšet Adéla Hrušková.
Podle slov starosty Choltic Tomáše Bolka se ale nikdy nemůže stát, že by se v zámeckém parku potkaly svatba a pohřeb. „Termíny na svatbu a smuteční obřady se poskytují pouze na jednom místě, a to je náš úřad," vysvětlil Tomáš Bolek.