Stále vzýváme Ameriku, ale do jejího vztahu ke státním symbolům máme daleko.
Tam vlaje státní vlajka každodenně bez ohledu na svátky i na každém odpočívadle nebo benzínové pumpě, byť jsou někdy celoročním plápoláním notně odrané. O městech nemluvě. Američané tím dávají najevo svou hrdost. My bychom asi chtěli mít jen jejich podmínky, hrdost nám nic neříká.
Ani v Evropě to není o moc jinak. Třeba Řekové. Všude vlajky. Dělají to všechny sebevědomé a hrdé národy a přináší to dobrou náladu. My jsme i po dvaceti letech demokracie stále nějací ušlápnutí. Přitom vlajku máme pěknou. Asi to nestačí. Škoda.
Dalibor Mokroš
A JAK TO BYLO DŘÍV: Pohřeb starého Rakouska před 90 lety
Pardubice/ Význam 28. října roku 1918, dne vyhlášení samostatnosti československého státu potom, co vešla ve známost žádost rakousko-uherské vlády o separátní mír s Dohodou, bereme jistě velmi vážně.
Konečně si připomínáme i vyhlášení znárodnění v roce 1945 i vyhlášení ústavního zákona o československé federaci z roku 1968. Samé vážné věci. Proč bychom se jednou nemohli na 28. října zasmát, například při vzpomínce na oslavu v Pardubicích před devadesáti lety.
Tak jako velmi částo v minulosti, připomínají si i letos v Pardubicích o tomto dni událost nazývanou „Pohřeb starého Rakouska“.
Akci tenkrát připravili zdejší občané, pánové Fikejz a Pantůček, a přilákala ohromné zástupy lidí. Mohutný „pohřební průvod veselých smutečních hostů“, kteří za zvuku smuteční hudby nesli městem rakev s bustou císaře i obrazy členů habsburské rodiny a nejrůznější prapory, řády a odznaky c. k. mocnářství, směřoval k řece Chrudimce.
Došel až na železný obloukový most, který stával v místech dnešního betonového mostu Prokopova. Tady za velkého jásotu všechno, co jim připomínalo časy Rakouska-Uherska, lidé naházeli do vody.
Potom se teď už zcela nepohřební průvod s dechovkou a provoláváním slávy nové republice vydal přes celé město na pochod zpáteční.
Zástupy lidí v uniformách i v civilu, s trikolorami na čepicích, radostně pohřbívající časy starého mocnářství jsou téměř každoročně k vidění na unikátních dobových fotografiích ve skřínkách Klubu přátel Pardubicka.
Jednu takovou fotografii, starou málem sto let, jsme nachystali k článku. Ukazuje část pohřebního průvodu, který se zastavil na železném obloukovém mostě přes Chrudimku v blízkosti staré reálky.
Ivan Ladýř