Jedenáct zrekonstruovaných vagonů, jakými se přepravily desetitisíce legionářů napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále, se představí na hlavním vlakovém nádraží od pátku 28. srpna.

Věrná replika

Pojízdné muzeum, které má navrátit do povědomí české veřejnosti odkaz zakladatelů našeho moderního státu, vzniklo u příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostatný stát.

„Vítám každou příležitost, kdy můžeme dětem, mladé generaci ukázat něco z našich dějin a především jim připomenout těžké časy a hrdinské činy té doby. A pokud je to navíc formou, kdy si historii mohou nejen prohlédnout, ale téměř osahat, je to jedině ku prospěchu věci," řekl primátor Pardubic Martin Charvát, který dal akci organizované Československou obcí legionářskou a Nadačním fondem Legie 100 také svoji záštitu.

Ve věrné replice vojenského ešalonu z roku 1918 až 1920 najdou lidé mimo jiné plošinový vůz k transportu obrněných automobilů na dlouhé vzdálenosti, tzv. těplušku – zateplený vagon sloužící jako pojízdná kasárna, speciálně vybavený štábní vagon, krejčovský vůz či zdravotní vagon, který byl určen pro evakuaci raněných, ošetřování i operace.

Od pátku do 13. září

Legiovlak, který je nejvýznamnějším počinem projektu Legie 100, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítá také na Slovensko.
Jeho zastávka v Pardubicích potrvá do 13. září.

Vstup je zdarma

„Vstup do expozice Legiovlaku je zdarma," konstatovala Pavla Kosíková z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.