Do africké Keni se brzy opět vypraví Pardubák Aleš Bárta. Jako zdravotník zde pomáhá při rekonstrukci zdravotnického zařízení a poskytuje pomoc zdejším lidem, kteří sem přicházejí s různými nemocemi a zraněními.

Zlepšují ambulanci

Aleš Bárta se vydá do exotické země již poněkolikáté a není zde žádným nováčkem. Do projektu humanitární organizace ADRA se zapojil hned v roce 2005, kdy si česká strana vyhlédla zdravotnické zařízení v jedné z nejchudších oblastí Keni. V Itibu. A začala s jeho modernizací a vybavování potřebných materiálem. V ambulanci působí místní zdravotnický personál, který posilují dobrovolníci z Česka. Aleš Bárta také zde pomáhal a bude pomáhat i v porodnici, o kterou byla před dvěma lety ambulance v Itibu rozšířena, při nadcházející cestě bude zprovozněna i zubní ambulance.

Malárie i AIDS

„Jsme v podstatě ambulance s pohotovostními lůžky, takže se k nám dostávají i pacienti po úrazech, pacienti s infekčními chorobami, ale i lidé, kteří trpí onemocněním AIDS a malárií,“ popisuje stav v Itibu Aleš Bárta. „Malárie je v naší oblasti nejvíce zastoupena. Většinu pacientů z malárie vyléčíme, ale samozřejmě máme i úmrtí. Dospělých i dětí.“ Při posledním pobytu, který trval tři měsíce, tomu nebylo jinak. Jenom poslední měsíc v Itibu zemřely na malárii v jejich ambulanci dvě děti, které ve zdejší oblasti často na malárii trpí.

Jak se však staví domorodci k cizím zdravotníkům, když se jim nepodaří zachránit život jejich blízkým? Není jim vyčítáno, že neuspěli a že se měli raději vypravit za místními léčiteli? „Ne, takto to tam nefunguje,“ vrtí hlavou Bárta. „V Africe je takový zvyk, že pokud ošetřujete někoho – ať je to tržná rána, která se zašívá, či jakékoli jiné vyšetření – tak je rodina přítomna. Vidí, že na pacientovi pracujete, že je snaha mu pomoci. A pokud k něčemu takovému dojde, přiřazují to vyšší moci. Že tak to mělo být a člověk s tím nic neudělá.“

První studenti

Na konci července Aleš Bárta zamíří do Keni a tentokrát půjde svým způsobem o historický mezník.

Pojedou s ním totiž i první čeští studenti medicíny, kteří budou mít možnost v rovníkové Africe provádět stáž a na vlastní oči vidět a studovat tropické lékařství. Čeká na ně šestitýdenní pobyt.