Na Pardubice spadlo během války množství leteckých pum. Údajně více než sto by jich mělo být nevybuchlých. Naprostá většina z nich se navíc nachází v Paramu či jeho okolí, kam spojenecké nálety tehdy směřovaly nejvíce.

Nález některé z těchto bomb by znamenal evakuaci až deseti tisíc obyvatel města. „Zeminu je nutné sondovat speciálním bodcem centimetr po centimetru, řekl pyrotechnik a jednatel společnosti CZ Team Michal Zázvorka. „Je to nejbezpečnější způsob, který nám schválilo policejní prezidium," dodal Zázvorka.

Zmatené sondy

Všechny přístroje a sondy, které lze běžně použít, v tomto případě prý nefungují. V zemi se nacházejí stará vedení, kabely, napájení pro vlaky, a proto všechny informace hodnotí sondy zkresleně. Na řadu proto přichází ruční práce.

„Speciálním bodcem propíchávám zeminu, prohlídnu ji a  dělníci ji pak odtěží. Postupujeme po půl metru. Je to bezpečnější než provádět vrty. Kdybychom vrtali sondy, hrozilo by, že porušíme bombu," objasnil pyrotechnik.

Riziko nálezu nevybuchlé pumy nelze podcenit, i když se prohledává poměrně malé území. Z někdejších rozkazů spojenců se dá odhadnout, kolik bomb sem tehdy spadlo. Patrně sedm až deset procent z nich nevybuchlo a mnohé skončily hluboko pod zemí.

„Nikdo ale nemá spočítané, kolik jich zlikvidovali trestanci či kolik se jich našlo na povrchu. Když jsme dělali silnici D47 na trase dlouhé 90 kilometrů a o šířce 100 metrů, našli jsme sedm nevybuchlých bomb," řekl Zázvorka.

Sanační práce, které mají odčerpávat spodní vodu znečištěnou ropnými látkami, mají včetně výkopů trvat pod dohledem komerčního pyrotechnika až do konce dubna, poté začne samotná sanace. Pokud komerční pyrotechnik najde pumu, řízení akce převezme policejní pyrotechnický tým. Může rozhodnout, že se puma dá zneškodnit na místě, popřípadě, že se převeze k likvidaci.