„Tak to dopadá, když někdo slibuje nereálné a nesplnitelné, přitom neřeší organizaci, připomínky a považuje všechny za neschopné. Budiž to poučení, jak se nemá postupovat v době krize. Kraje na to od počátku ledna upozorňovaly. Stížnosti prosím adresujte na samozvaného zmocněnce pro očkování Andreje Babiše,“ zlobil se včera pardubický hejtman Martin Netolický.

Hejtmanství společně se starosty za uplynulý týden pokročilo v přípravách sedmnácti očkovacích center, která v kraji vzniknou. Vytváří preventivně vlastní vakcinační strategii, aby případně nahradilo roli vlády, která očkování podle kritiků nezvládá. Podle aktuálních dat jsme v rychlosti očkování v rámci evropských zemí hluboko vzadu.

Navíc v kraji už vakcíny kvůli rozjíždějícímu se očkování pod záštitou hejtmanství málem došly.

Hejtman: "Stát je naprosto nepřipravený"

Pardubický kraj měl doposud dvě plata vakcín, v součtu 2000 dávek. Ty budou v pondělí spotřebované. Další zásilka měla podle vládního rozpisu přijít až 21. ledna. „Stát je naprosto nepřipravený, očkujeme málo a nakonec se ukazuje, že selhává nejen registrační systém, ale že hrozí i nedostatek vakcín. Zažádali jsme proto o speciální dodávku jednoho plata vakcín nad rámec vládního rozpisu, v neděli pro ni jedeme do Brna. Nemůžeme si dovolit žádný několikadenní výpadek v očkování,“ uvedl včera hejtman Martin Netolický.

Kraj se po své linii snaží zachraňovat i další nedostatky celostátního registračního systému. Zřídí od pondělí telefonní linku 466 026 466 určenou hlavně pro seniory, kteří si neumí s registrací na webu poradit.

„Ten formulář navíc není zrovna jednoduchý. Je tam třeba otázka, jestli máte BMI větší než 35 kilo na metr čtvereční. Přiznám se, že to, jaké mám BMI, nevím ani já sama,“ podivila se krajská radní pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Kraji se již přihlásilo 700 lékařů a 600 nelékařských pracovníků, kteří mají zájem být oočkováni.

„Celkem přes 400 zdravotníků z celého kraje se navíc už přihlásilo do účasti na očkování v chystaných vakcinačních centrech, daří se nám shánět i potřebné administrativní pracovníky. Děkujeme jim za to, každá ruka je teď potřeba,“ dodala Matoušková.

Nyní jsou očkováni zdravotníci ve všech pěti krajských nemocnicích, zájem o vakcínu je mezi nimi podle ředitele nemocnic Tomáše Gottvalda zhruba sedmdesátiprocentní. V pondělí se začne s očkováním seniorů.

Právě s rozšiřováním očkování i na další ohrožené skupiny – seniory a těžce nemocné – začnou od 1. února fungovat ve všech městech s nemocnicemi i druhá, „civilní“ vakcinační centra. Jedná se tedy o Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Litomyšl a Svitavy. S výběrem a přípravou prostor kraj spolupracuje s tamními starosty. Od března se spustí centra v dalších sídelních městech „malých okresů“, kterých je v kraji 15. V Pardubicích ovšem budou kvůli velikosti regionu minimálně dvě centra, stejně tak i na Chrudimsku. Vedle Chrudimi budou centra rovněž ve Skutči a v Třemošnici.

Už v pondělí 18. ledna bude v budově bývalé reálky naproti krajskému úřadu otevřeno první, pilotní očkovací centrum, opět v režii kraje. Tamější zkušenosti pomohou před ostrým březnovým startem ostatních center vychytat mouchy.