VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polabinský Mozarťák podpoří Tibet. Vyvěsí pro něj vlajku

Pardubice - Studenti pardubického gymnázia se letos poprvé připojí ke kampani Vlajka pro Tibet

8.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Na neděli 10. března připadá 54. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase proti čínské okupaci Tibetu, při kterém zemřelo nejméně 80 tisíc Tibeťanů.
Jeho Svatost dalajlama, tibetský politický a duchovní vůdce, uprchl v roce 1959 do indického exilu, kde stále, bez možnosti návratu do rodného Tibetu, setrvává.
Od 50. let minulého století se čínská vláda v čele s Komunistickou stranou Číny v oblasti lidských práv neposunula nikterak kupředu.

Tibet a Tibeťané jsou stále ožehavým tématem. Pokud například v Tibetu vyvěsíte tibetskou vlajku, zazpíváte tibetskou hymnu nebo nenásilně upozorníte na porušování lidských práv, můžete být zatčeni, vězněni, mučeni, souzeni a odsouzeni, a to bez práva na obhájce nebo řádný soudní proces.

To všechno bez ohledu na to, že se Čína paradoxně zavázala k dodržování Deklarace lidských práv jako jedna z prvních zemí již v roce 1948.
Jako Tibeťané budete v důsledku masivního přesídlování čínských obyvatel na území Tibetu národnostní menšinou ve vlastní zemi. Je velmi pravděpodobné, že budete nevzdělaný, nezaměstnaný nebo budete žít pod hranicí chudoby.

Pokud se vám podaří studovat, nebude vám ve většině případů umožněna výuka ve vašem rodném jazyce.
Ti, kteří neumějí čínsky, nemají šanci získat jakékoliv vyšší odborné vzdělání a tím pádem se podílet na spravování své vlastní země.
Vyučuje se výhradně čínská verze tibetských dějin!

Vaše kulturní zvyky a tradice budou zakazovány nebo omezovány. Narazíte na omezování svobody tisku, cenzuru a internetovou cenzuru.
Velmi silně si uvědomíte omezování osobní svobody, svobody názoru a projevu, shromažďování nebo náboženského vyznání.

Tibeťané volí nenásilnou formu protestu a tou je sebezničující a bolestivé sebeupálení. V Československu se na protest proti sovětské intervenci a nerespektování základních lidských práv a svobod upálili Jan Palach, Jan Zajíc a Evžen Plocek. V Tibetu se jen za minulý rok upálilo osmdesát dva Tibeťanů. Ke dnešnímu dni je evidováno již devadesát sedm případů sebeupálení od roku 2009 a počet obětí každý měsíc narůstá.

Kolik životů bude ještě zmařeno, než se situace změní k lepšímu? Pozornost mezinárodních organizací, ale i jednotlivců může napomoci na této cestě. Proto nebuďme lhostejní!

Gymnázium nechce být lhostejné

Na základě rozhodnutí studentské rady Gymnázia, Pardubice, Mozartova 449 se naše škola letos poprvé připojí ke kampani Vlajka pro Tibet. Studenti vlajku vyvěsí společně v pátek 8. března v 9.45 hodin před hlavním vstupem do školy. V pondělí 11. března se pak od 14 hodin v rámci studentského filmového klubu Jeden svět na školách uskuteční v učebně projekce dokumentu Útěk přes Himaláj a následně beseda s Andreou Kolesovou z občanského sdružení Potala. Jako studenti Gymnázia nechceme zůstat lhostejní porušování lidských práv i tak daleko od naší země.

Vyjadřujeme tak solidaritu s tibetským lidem, zejména se studenty, kteří nemohou ve své vlasti svobodně studovat ve svém rodném jazyce.

Za Studentskou radu Gymnázia, Pardubice, Mozartova 449, Barbora Plecháčková a Zdeněk Pidrman, třída G4.A

Autor: Redakce

8.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Skalický.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Krajský volební manažer a okresní šéf ČSSD Leoš Malina.

Dostali jsme facku, říká šéf pardubické ČSSD Malina

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

Pardubický kraj – Výsledky parlamentních voleb v našem kraji poměrně věrně kopírují celostátní výsledky. Zhruba o procento víc však dostaly od voličů hnutí ANO a rovněž v Pardubickém kraji už tradičně silná KDU-ČSL. Oba subjekty získaly více hlasů na úkor STAN a také TOP 09, které se tu nedostaly přes pět procent.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 30,81 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení