Projekt počítá s vyčištěním zaneseného koryta a s napojením na stávající tok Labe.
Občanské sdružení Polabinská rekreační zóna (PRZ) chce, aby se do revitalizace zapojil i magistrát a v Polabinách vzniklo nové odpočinkové území.

Pardubice mají jedinečnou šanci

„Pardubice mají jedinečnou příležitost získat rekreační zónu, kam mohou jít obyvatelé města na vycházku. Dnes tuto lokalitu vyhledávají feťáci a bezdomovci,“ upozornil Zdenek Křišťál z občanského sdružení PRZ.

Možná by mohla pomoct nová petice

I proto vznikla petice, která má představitelům města ukázat, že tamním obyvatelům není jedno, jaké prostředí je obklopuje. Za třináct dní je na ní tři sta podpisů.

„Přesto, že peníze nepůjdou z rozpočtu města, tak zatím ze strany magistrátu nebyla vyvinuta žádná větší aktivita, která by chystané revitalizace využila,“ uvedl Křišťál.

Občanské sdružení chce podle jeho slov peticí dosáhnout toho, aby zastupitelé nechali zpracovat urbanistickou studii na vytvoření městské rekreační zóny a projektovou dokumentaci včetně stavebního povolení.
„Taková příležitost se v budoucnu nebude opakovat. Jestli magistrát nezačne něco dělat, obyvatelé přijdou o šanci získat oázu přírody téměř v srdci města,“ řekl Zdenek Křišťál.

Zaplatil by to prý fond Evropské unie

Autoři petice navrhují, aby město podalo žádost o dotaci z příslušného fondu Evropské unie.
„Za evropské peníze můžeme mít bezpečnou a pěknou oblast v přírodě. Chceme zachovat ekosystém a krajinný ráz území a zároveň aby to bylo místo pro lidi,“ nastínil svou představu Křišťál.

Náměstek primátora Michal Koláček, odpovědný za rozvoj města a životní prostředí, tvrdí, že odbor hlavního architekta města se možným vznikem rekreačního centra zabývá. „Příští týden máme setkání se zástupci Povodí Labe i občanského sdružení Polabinská rekreační zóna, na kterém budeme o možném rekreačním centru jednat. Rozhodně stojíme o to, aby rekreační zóna vznikla,“ prohlásil Michal Koláček.

V červnu občanské sdružení PRZ připravuje k projektu revitalizace slepého ramene Labe veřejné slyšení. Na něm mohou obyvatelé vznášet své připomínky.

Pavla Svítková