„Asi jinej gang!" glosoval by zřejmě sobotní sraz flotily policejních motocyklů v Pardubicích komik Lukáš Pavlásek, který ztvárnil postavu Tydýta v reklamě na telefonního operátora.

Jedenáct policejních motocyklů ze čtyř krajů a dvě vozidla s radarem vyrazila o víkendu na lov po silnicích na Pardubicku a okolí.

Cílem byli řidiči rychlíci, piráti, telefonisté a další, kteří svou jízdou představují hrozbu silničnímu provozu. Předposlední víkend před koncem prázdnin tak policie zkusila připravit řidiče na přechod z letního do běžného režimu.

Hlídky na motocyklech si rozdělily území kraje podle silnic první třídy. Například u Holic při příjezdu od Ostřetína ale policisté nedrželi ani tak řídítka, jako tužky. Civilní octavia s radarem totiž několika čekajícím hlídkám doslova hrnula jednoho rychlíka za druhým.

„Rychlost, pásy, telefony. To jsou nejčastější prohřešky, které jsem zaznamenával," podotkl policista pardubického mototýmu Miroslav Moravec, který také odhalil dva řidiče pod vlivem návykových látek: „Původně jsem jej za volantem viděl telefonovat. Při dechové zkoušce na alkohol se ale choval silně nervózně a následný test na návykové látky byl pozitivní na marihuanu," popsal jeden z případů policista.

To posádka krajského dopravního družstva v passatu měla loviště takzvaně volnější. Prvního zákazníka ale odbavili policisté už po pár minutách jízdy. Byl jím řidič, který při odbočení z benzínové pumpy porušil přikázaný směr jízdy. „Jsem si vědom, že tam je značka, ale příště už si na to pozor dám," přiznával pokutovaný řidič, který policistům zaplatil dvě stě korun.

Nesmlouvavý tón ovšem nasadila řidička, kterou posádka passatu zastavila později opět v Pardubicích. S telefonem v ruce ji viděla posádka auta i kamera, přesto policistům tvrdila, že držela jen kapky do nosu. Policisté jí na místě pokutu neudělili, ale poslali případ do správního řízení.

Rekord je 153

„Rekordmanem víkendové dopravní akce se stal řidič motocyklu, kterého hlídka změřila u Opatova u Lanškrouna. V místech, kde je povolená devadesátikilometrová rychlost, uháněl rychlostí sto padesát tři kilometrů v hodině," prozradila mluvčí pardubické policie Jitka Vavřinová.

A jak dva dny snahy policistů dopadly? Jen na pokutách za prohřešky vybrali policisté 47600 korun.

„Zastaveno a kontrolováno bylo celkem 213 vozidel včetně jednoho autobusu. 120 řidičům policisté udělili blokovou pokutu a 8 z nich poslali do správního řízení. Co se týče druhu přestupků, tak například v 54 případech šlo o překročení povolené rychlosti, 19 řidičů nemělo připnutý bezpečnostní pás, 9 vozidel nebylo v pořádku po technické stránce a například dva řidič byli pod vlivem drog," vyjmenovala Jitka Vavřinová.