Anonym dnes telefonicky oznámil uložení bomby na víc než deseti místech v Česku. Policie evakuovala stovky lidí a objekty prohledala, bomby nenašla. Podle informací od magistrátů a Českých drah se hrozba týkala magistrátních budov a hlavních nádraží v Praze, Plzni a Pardubicích, mladoboleslavského magistrátu, jičínské radnice a jedné pardubické školy. Na nádražích byl zastaven provoz vlaků a v Praze také metra.

41letému muži, kterého policisté v úterý dopadli v Hradci Králové, hrozí za tento čin až pět let za mřížemi. V případě, že by vyčíslená škoda přesáhla pět milionů korun, mohl by být ve hře dokonce osmiletý trest, připomněla Markéta Janovská z policejního prezidia. Podle kriminalistů má právě on na svědomí bombové výhrůžky, kvůli nimž musely změnit své plány tisíce lidí.

Policie řešila oznámení nástražného výbušného systému také v Pardubicích. Anonym zatím nespecifikovanou hrozbu směřoval proti úřadům magistrátu města.

Policie úřad vyklidila, zaměstnanci byli posláni domů.

Zdroj: DENÍK/Jiří Sejkora

"O půl deváté ráno jsme přijali anonymní telefonát o uložení bomby na magistrátu. Volající nebyl konkrétní a magistrát je široký pojem. Ihned jsme vyrozuměli policii. Mohu potvrdit, že úředníci opustili budovy na Pernštýnském náměstí, náměstí Republiky i ve Štrossově ulici. Podle pokynů policie se již nemají do budov vracet," uvedl mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

Bomba byla nahlášena i na dalších místech po celé republice. Policie ovšem nechce místa specifikovat. V Pardubicích se jedná například o Základní školu Resslova.

Police v Pardubicích vyklízí úřady magistrátu a krajského úřadu, kde anonym nahlásil bombu.

"Děti byly ze školy ihned po obdržení hrozby evakuovány na přilehlé dopravní hřiště a byli kontaktováni rodiče, kteří si pro ně i v této chvíli jezdí," uvedl pro Deník jeden z nich.

Podle informací Deníku by v době od 11:30 do 12:30 hodin mělo být uzavřeno Pernštýnské náměstí.

Uzavřeno bylo mezi dvanáctou a třináctou hodinou i pardubické hlavní nádraží. Zpoždění vlaků na informační tabuli v hale bylo po třinácté hodině kolem 10 - 20 minut.

"Policie nádraží v Pardubicích evakuovala bez větších problémů. Cestující, kteří neodjeli vlaky, policisté požádali, aby opustili budovu. Vše se dělo v naprostém poklidu," hlásil z místa fotograf Deníku Luboš Jeníček.

ÚŘEDNÍCI DOSTALI "VOLNO"

Jak na evakuaci reagovali ti, jichž se týkala nejvíc? Někteří úředníci dostali pokyn jít domů, jiní vyčkávali, zda se budou moci do budov magistrátu vrátit.

"Evakuace probíhala tak, že za námi do kanceláře přišel pán, který nám oznámil, že byla nahlášena bomba a že máme okamžitě opustit budovu. Bylo nám řečeno, že minimálně do půl jedné bude budova uzavřena. Nyní čekáme mimo úřad na další pokyny," sdělila Deníku krátce před jednou hodinou Michaela Hošková z Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje.

Opatření omezující veřejnost v Pardubicích skončily s třináctou hodinou. Nástražný výbušný systém nebyl nalezen nikde – a policejní prohlídky neodhalily ani nic jiného, co by se bombě podobalo nebo působilo nebezpečně. Přesto údajný původce všeho rozruchu stíhání neunikne – a pokud bude odsouzen, může počítat i s účtenkou za policejní zákroky a případně i požadavkem na náhradu ušlého zisku. Jak se strany železničních společností, tak i obchodníků, kteří museli mít zavřeno kvůli bezpečnostním opařením.