U Mělic, Lohenic i na Hrádku u Stéblové je problém s parkováním, většina řidičů chce stát blízko vody a ideálně ještě ve stínu, a to často i za cenu porušení předpisů. Auta jsou odstavená všude – na nezpevněných krajnicích, kde to dopravní značky zakazují i v nepřehledných zatáčkách. Řidiči nedodržují povinnost ponechat dva volné jízdní pruhy o šířce šesti metrů.

Policie se proto na okolí písníků zaměřuje. „Těmto místům věnujeme v létě zvýšenou pozornost. Nejvíce stížností na parkování evidujeme na Hrádku, ale také v Mělicích a Lohenicích,“ uvedla tisková mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policisté rozdávají pokuty, někdy přistupují i k odtahům vozidel. Potrestat všechny hříšníky je však nereálné.

„Silnice jsou zatarasené. Místo je jen pro průjezd jednoho auta, dvě se stěží vyhnou. Máme strach, abychom vůbec dojeli domů,“ popsal předseda mělického osadního výboru Aleš Kouba situaci na silnici, po které jezdí z Pardubic.

Zdejší obyvatelé už roky volají po úplném zákazu parkování na silnici, která vede z Živanic do Mělic a z Mělic do Lohenic. V některých úsecích je již u krajnice namalovaná nepřerušovaná žlutá čára, která nahrazuje svislou dopravní značku a nesmí se na ní zastavit ani stát. To však situaci podle starousedlíků neřeší. Usilovali proto o namalování stejné nepřerušované žluté čáry i na druhé straně vozovky. Ale neuspěli. Dopravní inspektorát Policie ČR druhou žlutou čáru nedoporučil.

„Na problém upozorňujeme každý rok. Po jedné straně je sice žlutá čára, ale auta stojí po druhé straně, a to hlavně v zatáčkách a nepřehledných místech. Navíc tam, kde se vybírá za parkování, jako třeba v kempu u Lohenic, je parkoviště poloprázdné,“ uvedl předseda lohenického osadního výboru Zbyněk Štolpa.

Město Přelouč, pod které osady Lohenice a Mělice spadají a které každý rok řeší stížnosti obyvatel na chování rekreantů, má v plánu vybudovat v Lohenicích nové parkoviště. „Pozemek máme, ale musí nejdřív dojít ke změně územního plánu, což může trvat rok a půl až dva roky,“ řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

Místní obyvatelé jsou však skeptičtí. Domnívají se, že nová odstavná plocha nic nezmění. „Dokud budou u silnice stát auta zadarmo a nebudou dostávat pokuty za parkování v zatáčkách a silnice nebudou mít potřebné dopravní značení, žádné nové parkoviště nic nevyřeší. Ledaže bude zadarmo a nebude daleko od vody,“ zhodnotil Zbyněk Štolpa.